Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
05.10.2005 aktualizacja 05.10.2005

Trzech polskich potencjalnych zwycięzców w konkursie astronomicznym

Na liście potencjalnych laureatów konkursu na najlepszy film o przejściu Wenus na tle tarczy słonecznej znalazły się aż trzy polskie filmy - informuje strona internetowa projektu <a href="http://www.vt-2004.org/" target="_blank">&quot;Venus Transit 2004&quot;</a>. Ostateczny finał konkursu odbędzie się w listopadzie.

VT-2004 jest skrótem od "Venus Transit 2004". To nazwa projektu, polegającego na połączeniu sił astronomów zawodowych i astronomów amatorów w celu wspólnych obserwacji przejścia Wenus na tle tarczy słonecznej. Przejście to miało miejsce 8 czerwca b.r.

Głównym celem projektu było dokładne wyznaczenie jednostki astronomicznej, czyli wartości średniej odległości Ziemi od Słońca. Projekt miał ogromne znaczenie popularyzatorskie.

Jedną z form zachęty był pomysł, polegający na zorganizowaniu konkursu najlepszych filmów wideo nakręconych podczas przejścia. Filmy mogli nadsyłać miłośnicy astronomii z całego świata. Ich długość nie powinna przekraczać 8 minut.

Główną nagrodą w konkursie jest wycieczka do obserwatorium ESO na górze Cerro Paranal w Chile, gdzie znajdują się cztery ogromne teleskopy VLT.

Strona internetowa projektu VT-2004 ogłosiła właśnie wstępne wyniki konkursu, prezentując listę dziesięciu finalistów. W listopadzie wezmą oni udział w wielkim finale, który odbędzie się w Paryżu.

Co najciekawsze na 10 wyróżnionych filmów aż trzy pochodzą z Polski. Są to: "Wielka Czarna Kropka" autorstwa Mirosława Krasnowskiego i Jakuba Małeckiego z Poznania, "Przejście milenijne" autorstwa grupy miłośników z Torunia oraz "Co wydarzyło się w Białkowie" autorstwa grupy amatorów z Wrocławia.

Teraz należy tylko trzymać kciuki za wielki listopadowy finał.

PAP - Nauka w Polsce, Arkadiusz Olech

15 października 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024