Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
24.11.2004 aktualizacja 24.11.2004

ZŁOTY MEDAL DLA OPATRUNKU OPRACOWANEGO W KATOWICACH

Prototyp biologicznego opatrunku chirurgicznego do zaopatrywania rozległych urazów narządów miąższowych, opracowany w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, http://www.bip.gov.pl/index.asp?fid=4483 został nagrodzony Złotym Medalem w kategorii medycyna na zakończonych w niedzielę 53.Targach Wynalazczości \"Eureka\" w Brukseli. http://www.brussels-eureka.be

GĄBKA Z CHITOZANU I KLEJU

Opatrunek chirurgiczny \"Chitofib\" ma postać gąbki. Jest wykonany z mikrokrystalicznego chitozanu i kleju tkankowego. Chitozan to pochodna pancerzy skorupiaków, a klej tkankowy jest pochodną ludzkiej krwi - mówi dyrektor centrum, Stanisław Dyląg.

Opatrunek, który przeszedł już pomyślnie testy na zwierzętach, służy do zaopatrywania ran takich narządów, jak wątroba, śledziona, płuca lub nerki. Można go stosować w przypadkach, gdy uraz jest rozległy i zszyć ranę w związku z tym bardzo trudno. Urazy takie mogą być skutkiem wypadków lub wybuchów.

Urazy narządów miąższowych połączone z intensywnym krwawieniem stanowią zawsze duże zagrożenie dla życia pacjenta, dlatego bardzo istotne jest szybkie opanowanie krwawienia i zaopatrzenie miejsca urazu.

TAMUJE KREW, REGENERUJE TKANKĘ

Opatrunek bardzo dobrze przylega do rany, ma dużą zdolność tamowania krwawienia oraz właściwości stymulujące i regenerujące uszkodzoną tkankę. Co ważne - po spełnieniu swojego zadania rozkłada się w organizmie bez żadnych skutków ubocznych.

\"Istnieją już podobne opatrunki na bazie kolagenu końskiego lub świńskiego. Zastosowany przez nas chitozan ma nad kolagenem tę przewagę, że ogranicza ryzyko przeniesienia chorób lub wirusów odzwierzęcych w porównaniu z materiałem pochodzącym od ssaków. Nie daje też reakcji alergicznych, nierzadko towarzyszących zastosowaniu kolagenu\" - podkreśla jeden ze współautorów patentu, Henryk Bursig. Pozostali współautorzy to Stanisław Dyląg, Henryk Świerczyński, Jerzy Arendt i Henryk Struszczyk.

TO JUŻ DRUGI MEDAL DLA KATOWIC

To już drugi złoty medal brukselskich targów dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Poprzedni jego pracownicy otrzymali w 1999 r. - za opatrunek na bazie chitozanu i wyciągu z łożyska ludzkiego, przeznaczony do leczenia owrzodzeń.

Podczas zakończonych w niedzielę targów najwyższe wyróżnienie - Grand Prix - przyznano opracowanej przez zespół zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii http://www.frk.pl prof. Zbigniewa Religi pneumatycznej komorze wspomagania serca. Targi przyciągnęły ponad 800 wystawców z 32 krajów świata.

Polacy zaprezentowali w sumie 58 wynalazków. W tym roku po raz pierwszy polski zespół otrzymał Grand Prix na tej prestiżowej imprezie.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

24 listopada 2004

reo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024