Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
01.12.2004 aktualizacja 01.12.2004

Polska wdraża system Europejskiej Wymiany Dokumentów

Polska jako jeden z pierwszych krajów E-DECYZJE

\"Prace w Radzie UE wymagają bardzo szybkiego podejmowania decyzji, dlatego bardzo ważne jest, by w Polsce funkcjonował sprawny system tworzenia stanowiska wobec powstających tam propozycji. Jeśli na czas Polska nie zajmie wyraźnego stanowiska, to będzie równoznaczne z akceptacją propozycji\" - zwraca uwagę Marciński.

System EWD-P ma służyć właśnie przyśpieszeniu pracy nad polskim stanowiskiem.

\"Dokument z grupy roboczej Rady UE jest przekazywany pocztą elektroniczną do Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej http://www.ukie.gov.pl a stamtąd trafia do systemu EWD-P. System rozsyła dokument do ministerstw i urzędów centralnych i tworzy grupę roboczą urzędników oraz ekspertów\" - mówi dyrektor Departamentu Systemów Informatycznych Administracji Publicznej w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji, Grzegorz Bliźniuk.

Grupa robocza, poprzez wymianę zdań na internetowym forum dyskusyjnym, wypracowuje stanowisko wobec dokumentu z Rady UE, które jest następnie akceptowane przez przedstawicieli rządu i przekazywane Radzie.

EKSTRA ZABEZPIECZENIA

Do systemu EWD-P mają dostęp tylko te osoby, które zostały wskazane przez Komitet Europejski Rady Ministrów, a wszystkie połączenia są realizowane przez internet i ze względów bezpieczeństwa - szyfrowane.

Według Bliźniuka, z systemu EWD-P korzysta obecnie 550 urzędników i ekspertów z dwunastu instytucji administracji centralnej. Do końca roku do systemu zostanie włączonych kolejnych 500 osób.

\"W przyszłym roku chcemy, zgodnie z życzeniem polskiego przedstawicielstwa w Brukseli, dodać do systemu opcję pracy na dokumentach tworzonych w Komisji Europejskiej http://europa.eu.int/comm/ - mówi Bliźniuk.

System Europejskiej Wymiany Dokumentów - Polska kosztował na razie prawie 4 mln zł. Na jego rozbudowę trzeba jeszcze wydać 1,3 mln zł.

Podobne systemy są używane we Francji, Estonii i Finlandii.

PAP - Nauka w Polsce, Mariusz Gawrychowski

1 grudnia 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024