Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
17.12.2004 aktualizacja 17.12.2004

W Słonowicach odkryto insygnia władzy sprzed pięciu tysięcy lat

Miedziany topór i sztylet, najprawdopodobniej wykorzystywane jako insygnia wodzowskie, znaleźli archeolodzy we wnętrzu centralnej komory grobowej w wielkim, 120 metrowej długości grobowcu megalitycznym sprzed 5 tys. lat w Słonowicach (pow. Kazimierza Wielka).

REZULTAT KILKU LAT PRACY

\"Dopiero teraz, po kilku latach pracy, udało się nam całkowicie odkopać centralną komorę grobową aż do bruku tworzącego podłogę. Trwało to długo ze względu na skomplikowaną konstrukcje obiektu i utrudniające pracę wody gruntowe\" - mówi kierujący badaniami dr Krzysztof Tunia z krakowskiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. http://www.archeo.pan.krakow.pl/polIAE.htm

\"W tym roku była susza, a ponadto dobra pogoda pozwoliła kontynuować wykopaliska, co się rzadko zdarza, aż do połowy grudnia\" - dodaje.

GROBY Z KULTURY PUCHARÓW LEJKOWATYCH

W Słonowicach znajduje się unikatowe w skali europejskiej skupisko wielkich grobowców, wzniesionych ponad pięć tysięcy lat temu przez ludność kultury pucharów lejkowatych. Nazwa ta pochodzi od charakterystycznego kształtu ceramiki, używanej przez tę ludność.

Kultura pucharów lejkowatych rozwijała się na ziemiach polskich około 3200-3000 lat p.n.e. Pozostawiła po sobie wielkie grobowce w kształcie nasypów ziemnych kryjących kamienne lub drewniane komory.

W odsłoniętej komorze znaleziono bogate wyposażenie grobowe: trzy zdobione naczynia ceramiczne oraz wyroby z miedzi - topór i sztylet.

CENNE WYROBY MIEDZIANE

\"Wyroby miedziane w neolitycznej kulturze pucharów lejkowatych to bardzo rzadkie znalezisko. Oba przedmioty miały wprawdzie cechy użytkowe, ale najprawdopodobniej wykorzystywano je jako symbole władzy - insygnia wodzowskie. Dlatego tak cenne przedmioty włożono zmarłemu do grobu\" - wyjaśnia dr Tunia.

\"Obecność wyrobów miedzianych w grobowcu w Słonowicach świadczy o przenikaniu na ziemie polskie ówczesnych nowinek technicznych - znajomości metali - oraz o istnieniu dalekosiężnego handlu. W tym czasie najbliższe ośrodki metalurgii miedzi były na Bałkanach i w Alpach\" - podkreśla.

W tym roku znaleziono nowe stanowisko kultury pucharów lejkowatych - ślady grobowca megalitycznego w Karwinie (pow. Proszowice).

PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert

17 grudnia 2004

reo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024