Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
17.12.2004 aktualizacja 17.12.2004

O prawa chorych na raka w Polsce

Rok 2005 powinien być rokiem walki o prawa pacjenta onkologicznego - postulują uczestnicy konferencji \"Rak piersi - problemy 2005\", zorganizowanej w czwartek w Warszawie przez Klub Kobiet po Mastektomii \"Amazonki\" http://www.amazonki.com.pl/

NIE JEST DOBRZE

\"Można powiedzieć, że - zgodnie z obowiązującymi europejskimi standardami - w Polsce leczy się tylko mniej więcej jedną dziesiątą pacjentek\" - alarmuje prezes klubu \"Amazonki\" Elżbieta Kozik.

Według niej, rozwój nauki w Polsce nie niesie chorym na raka piersi kobietom szansy na normalne życie, tak jak w krajach wysoko rozwiniętych.

\"Kadra polskich onkologów jest znakomicie przygotowana do niesienia pomocy chorym na raka piersi, ale lekarze nie dysponują ani odpowiednimi środkami technicznymi, ani pieniędzmi na stosowanie nowoczesnych metod leczenia\" - mówi Kozik.

Kierownik Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie http://www.coi.waw.pl/ doc. Tadeusz Pieńkowski, zwraca uwagę, że w polskich wyspecjalizowanych ośrodkach onkologicznych leczona jest mniejszość chorych na raka.

Tymczasem, jak podkreśla, leczenie \"nie powinno zaczynać się poza ośrodkiem onkologicznym, gdyż uniemożliwia to postawienie profesjonalnej diagnozy\".

Jak informuje Elżbieta Kozik, w Polsce zrodziła się koncepcja powołania Ogólnopolskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, która broniłaby praw chorych.

Prezes \"Amazonek\" ma nadzieję, że rok 2005 będzie rokiem walki o prawa pacjenta onkologicznego.

\"Jesteśmy w tej chwili największą na świecie organizacją pacjentów i mam nadzieję, że nasz apel zostanie wzięty pod uwagę\" - mówi Kozik.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

17 grudnia 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024