Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
20.12.2004 aktualizacja 20.12.2004

Polskie badania potwierdzają ocieplanie się klimatu w Arktyce

Polskie badania na Spitsbergenie potwierdzają zjawisko ocieplania się klimatu w Arktyce. Objawia się to m.in. kurczeniem lodowców. Lodowiec Hansa, będący międzynarodowym poligonem glacjologicznym, zmniejszył się o ponad 2 km od czasu założenia w 1957 roku polskiej stacji polarnej w fiordzie Hornsund http://hornsund.igf.edu.pl/index.php - mówi dr Piotr Głowacki, kierownik Zakładu Badań Polarnych Instytutu Geofizyki PAN. http://dkag.igf.edu.pl/polar/index.html

CZARNY SCENARIUSZ NIE MUSI SIĘ SPRAWDZIĆ

Pojawiają się czarne scenariusze, według których ocieplenie klimatu spowoduje gwałtowne topnienie pokrywy lodowej na Grenlandii, wzrost intensywności przepływu prądów w morzach arktycznych i zmniejszenie zasięgu morskich lodów. Zmieni się wówczas albedo (stosunek odbitych promieni słonecznych do pochłanianych). Promienie słoneczne, odbijane dotychczas od pokrywy lodowej, będą ogrzewały wolne od lodu morza. W efekcie nastąpi wzrost poziomu oceanów, co może zagrozić niżej położonym brzegom.

\"Taki scenariusz ujmuje procesy, które zachodzą aktualnie. Mogą one jednak zostać w każdej chwili przerwane przez dopływ słodkich wód z topniejących pól lodowych i zaburzenia morskich prądów. Woda w Arktyce jest przechłodzona. Przy takim stopniu zasolenia zamarza w temperaturze poniżej minus 1,5 st. Zwiększony napływ lżejszych wód słodkich ułatwi wytworzenie się na powierzchni mórz arktycznych cienkiej pokryty lodowej\" - wyjaśnia dr Głowacki. \"Może ona zahamować albo nawet odwrócić proces ocieplania\" - dodaje.

NIE WSZĘDZIE SIĘ OCIEPLA

\"Zjawisko ocieplania klimatu nie jest jednakowe dla wszystkich rejonów polarnych. Najsilniej występuje w Skandynawii i europejskiej części Arktyki, na Alasce, w Zachodniej Antarktydzie i w polarnej strefie Ameryki Południowej. Są natomiast rejony, gdzie obserwuje się wyraźne ochłodzenie. Jest to centrum Antarktydy, północno-wschodnia Kanada i część Syberii\" - zaznacza dr Głowacki.

PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert

20 grudnia 2004

reo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024