Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
18.10.2005 aktualizacja 18.10.2005

Minister chce cen urzędowych na najdroższe leki

Szef Balicki, chce ustalić w tym roku ceny urzędowe na część najdroższych leków stosowanych w szpitalach. Na liście tych leków, przygotowanej przez resort zdrowia, znalazły się m.in. lek stosowany w przewlekłej białaczce szpikowej (imatinib) oraz lek stosowany w niedokrwistości i przy dializach (erytropoetyna).

Pod koniec miesiąca zostaną ustalone kryteria negocjacyjne do rozmów z firmami farmaceutycznymi w sprawie cen urzędowych na leki, które znajdują się na liście - informuje szef ministerialnego zespołu gospodarki lekiem, Piotr Błaszczyk.

LEK DOSTĘPNY DLA PACJENTÓW

W ubiegłym roku w maju firma Novartis, produkująca imatinib, podniosła jego cenę z 9,3 tys. do 12,1 tys. zł za opakowanie. "Jedno opakowanie wystarcza na miesiąc kuracji. Zdarza się, że niektórzy pacjenci mogą przestać brać lek po roku, ale inni muszą go zażywać i 10 lat" - podkreśla konsultant krajowy w dziedzinie hematologii, prof. Wiesław Jędrzejczak.

Jak mówi rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia, http://www.nfz.gov.pl/new Renata Furman, funduszowi zależy, by ubezpieczeni mieli do tego leku dostęp. "Majową podwyżkę firma uzasadniała koniecznością dostosowania ceny do najniższej ceny w strefie euro" - dodaje. W strefie euro znajdują się: Niemcy, Francja, Belgia, Austria, Holandia, Luksemburg, Włochy, Hiszpania, Grecja, Finlandia i Portugalia.

Na przełomie lat 2003/2004 NFZ ustalił wycenę kuracji imatinibem na 930 punktów. Koszt jednego punktu to ok. 10 zł. "Ta cena została uzgodniona w oparciu o ustalenia z producentem" - mówi Furman. "Od maja nie podwyższaliśmy ceny leku" - zaznacza rzecznik Novartis Cezary Pruszko dodając, że firma nie jest przeciwna ustaleniu ceny urzędowej na swój produkt.

KARY ZA UZGADNIANIE OFERT

Firmy Roche Polska i Hand-Prod, produkujące erytropoetynę (stosowanej m.in. w niedokrwistości i przy dializach), zostały w ubiegłym roku ukarane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za niezgodne z prawem porozumienie w sprawie uzgadniania ofert na sprzedaż swoich produktów. Wcześniej - za niezgodne z prawem praktyki związane z obrotem lekami zawierającymi erytropoetynę - UOKiK ukarał także firmę Johnson&Johnson.

Wprowadzenie cen urzędowych na leki stosowane w lecznictwie zamkniętym jest możliwie dzięki ustawie o cenach. JW

PAP - Nauka w Polsce, 6 stycznia 2005

reo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024