Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
21.01.2005 aktualizacja 21.01.2005

Obrona Jasnej Góry i jej znaczenie

Ogólnopolskie Sympozjum \"Przesłanie Jubileuszu 350-lecia Zwycięskiej Obrony Jasnej Góry http://www.jasnagora.pl/, będące częścią obchodów jubileuszu obrony klasztoru przed Szwedami, kończy się w piątek w jasnogórskim sanktuarium. Wykłady dla blisko 200 osób prowadzili przez dwa dni wybitni naukowcy z całej Polski.

SYMBOL NA WIEKI

\"W naszej kulturze religijnej i narodowej Jasna Góra Zwycięska jest zakodowana w świadomości ludzkiej, jest symbolem narodowym\" - mówi organizator sympozjum, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego http://www.uksw.edu.pl w Warszawie o. Zachariasz Jabłoński.

W trakcie sympozjum poruszono m.in. tematy europejskiego kontekstu \"potopu szwedzkiego\", teologicznego odczytania jubileuszu, ślubów królewskich Jana Kazimierza i obecności obrony Jasnej Góry w literaturze polskiej.

Jak podkreśla przeor Jasnej Góry o. Marian Lubelski, cudowna obrona Jasnej Góry to \"niezwykłe wydarzenie nie tylko w historii, ale także w dniu dzisiejszym; ma wymiar wielowiekowy\".

W trakcie sympozjum prezydent miasta http://www.czestochowa.um.gov.pl/ Tadeusz Wrona odczytał tekst wniosku o uznanie roku 2005 rokiem 350-lecia Obrony Jasnej Góry, który zostanie skierowany do Sejmu http://www.sejm.gov.pl

Msze święte w Kaplicy Matki Bożej dla uczestników sympozjum odprawili przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski http://www.episkopat.pl/ metropolita przemyski abp Józef Michalik oraz metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.

\"Mam nadzieję, że to nie jest jedyne sympozjum, ale że rozpoczyna ono pewien ciąg spotkań - mówi o. Zachariasz Jabłoński. - Bardzo chcielibyśmy zorganizować także spotkanie międzynarodowe z udziałem przedstawicieli Szwecji, które ukazałoby, w jaki sposób oni interpretują i oceniają te wydarzenia\". JKP

21 stycznia 2005

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024