Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
07.02.2005 aktualizacja 07.02.2005

Ustroń: Pierwszy w Europie zabieg aterektomii tętnicy udowej

Pierwszy w Europie zabieg aterektomii tętnicy udowej przeprowadzili specjaliści w Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca w Ustroniu (Śląskie). Aterektomia polega na \"wycięciu\" zmian miażdżycowych i udrożnieniu naczyń w tętnicach udowych i poniżej uda. Cierpiących na chorobę wieńcową zabiegi te mogą uratować od amputacji nogi.

RATUNEK PRZED AMPUTACJĄ

Pierwszy zabieg u 41-letniego pacjenta wykonali w czwartek w Ustroniu prof. Stefan Kiesz - prezes San Antonio Endovascular and Heart Institute, oraz doc. Paweł Buszman ze Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Obaj są współzałożycielami Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. Zabieg obserwowali polscy chirurdzy naczyniowi. Prof. Kiesz w 2003 r. w Stanach Zjednoczonych przeprowadził pierwszy tego typu zabieg na świecie.

Chorzy cierpiący z powodu zaawansowanej miażdżycy naczyń w nogach mają trudności z poruszaniem się, niektórzy - tak jak operowany w czwartek pacjent - mogą przejść zaledwie kilka metrów. W wyniku stałego niedokrwienia dochodzi do owrzodzeń nogi i zakażeń obejmujących również kości, a w konsekwencji konieczna jest amputacja.

ZABIEG TRUDNY ALE BEZPIECZNY

Naczynia udowe są specyficzne - podczas ruchu wydłużają się, skracają i skręcają. Dlatego nie sprawdzają się w tym przypadku protezy wewnątrznaczyniowe - stenty, stosowane powszechnie w leczeniu miażdżycy, ponieważ mogą się połamać. Alternatywą aterektomii jest operacja wszczepienia bypassów, czyli obejścia fragmentu zwężonego naczynia za pomocą pomostu z żyły pobranej z innej części ciała lub protezy naczynia.

Aterektomia to zabieg małoinwazyjny. Polega na wprowadzeniu przez niewielkie nacięcie do zwężonego naczynia cewnika tnącego, który wycina tkankę miażdżycową, którą zbiera się w zbiorniczku, a następnie usuwa.

TECHNIKA PRZYSZŁOŚCI

\"To technika przyszłości. Bypassy to operacja, po której chory dochodzi do siebie przez 3-4 tygodnie. Nasz pacjent dzień po zabiegu wyjdzie do domu, prawie od razu może normalnie się poruszać. Bypassy są też niejednokrotnie tylko odroczeniem wyroku, czyli amputacji nogi, bo miażdżyca może z czasem dotknąć również bypass. Aterektomia pozwala na przywrócenie normalnego funkcjonowania własnego naczynia pacjenta\" - powiedział PAP prof. Kiesz.

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca powstały z inicjatywy doświadczonych kardiologów i kardiochirurgów z Polski i USA. 1 marca 2001 roku na bazie Sanatorium Uzdrowiskowego w Ustroniu rozpoczął działalność I Oddział Kardiologiczno-Angiologiczny, w lipcu 2004 roku na bazie Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej powstał II Oddział Kardiologiczny.

Oddziały te zajmują się diagnostyką oraz leczeniem chorób serca i naczyń niechirurgicznymi technikami przezskórnymi. Świadczą usługi medyczne zarówno w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak i na zasadach komercyjnych.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

7 lutego 2005

tot

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024