Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
23.02.2005 aktualizacja 23.02.2005

Wystawa historii Politechniki Warszawskiej

Mundury studenckie, szpada korporacyjna, kolorowe rysunki techniczne z przełomu XIX i XX wieku - to niektóre z eksponatów wystawy \"Początki Politechniki Warszawskiej 1826 - 1918\". Wystawa, otwarta w środę, będzie czynna do 8 marca.

PRACE STUDENTÓW CARSKIEGO INSYTUTU

Na ekspozycji w gmachu Politechniki Warszawskiej http://www.pw.edu.pl zgromadzono ponad 100 eksponatów, a wśród nich - m.in. 41 oryginalnych, świetnie zachowanych prac studentów Instytutu Politechnicznego im. cara Mikołaja II z lat 1899 - 1904.

\"Wykonano je w kolorze, na papierze, kalce i papierze milimetrowym. W porównaniu z tym, co dzisiaj wykonują studenci, są to dzieła sztuki\" - podkreśla komisarz wystawy, dr Andrzej Ulmer, kierownik Muzeum PW.

Na wystawie można też zobaczyć mundury studentów Instytutu Politechnicznego. Jeden z nich (oryginalny) wypożyczono ze zbiorów Muzeum Historycznego Warszawy. http://www.mhw.pl/mhw/homepl.jsp?place=Menu01&news_cat_id=47&layout=0&lang=pl Drugi jest własnością Muzeum PW, a powstał w Wytwórni Filmowej w Warszawie na podstawie opisu z rosyjskiego dokumentu przywiezionego z Państwowego Archiwum Historycznego z St Petersburga.

Kolejnym studenckim eksponatem jest szpada korporacji studenckiej (dawnego \"klubu studenckiego\") z początku XX w. - wylicza dr Ulmer.

Zgromadzono też komplet urządzeń pomiarowych, m.in. goniometr do mierzenia kątów w kryształach. Na przełomie XIX i XX w. pełniły one na politechnice rolę pomocy dydaktycznych.

DOKUMENTY I ŁAŃCUCH DZIEKAŃSKI

Do unikatowych eksponatów wystawy dr Ulmer zaliczył jedyny w Polsce, oryginalny fragment łańcucha dziekańskiego, z adnotacją do pierwszego kuratora Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. Łańcuch ten pochodzi z 1915 r., kiedy to na uczelniach zaczęto wykładać po polsku.

Zgromadzono też dokumenty uczelniane, m.in. oryginalne programy zajęć lub - podpisany przez Stanisława Staszica - dokument dotyczący przyjęcia dyrektora szkoły przygotowawczej, Kajetana Garbińskiego, w poczet członków Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Na wystawie znalazły się także tzw. adresy gratulacyjne z 1915 r. - pisemne gratulacje z okazji powstania polskiej politechniki dla jej pierwszego rektora, Zygmunta Straszewicza.

KONTYNUACJA STASZICOWSKICH TRADYCJI

Politechnika Warszawska, działając pod swą obecną nazwą od 1915 roku, przejęła dziedzictwo i kontynuuje tradycje utworzonej w 1826 r. (staraniem Stanisława Staszica) Szkoły Przygotowawczej do Instytutu Politechnicznego.

Była to pierwsza wielokierunkowa wyższa szkoła techniczna w Warszawie. PW nawiązuje także do sięgającej roku 1895 tradycji Szkoły Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. Hipolita Wawelberga i Stanisława Rotwanda.

Czynną od środy wystawę zorganizowało Muzeum PW, przy współudziale Archiwum Państwowego m.st. Warszawy. http://www.warszawa.ap.gov.pl Zbiory pochodzą również z Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, http://www.stare-miasto.com/muzeum_historyczne.html oraz Muzeum Techniki, http://www.muzeumtechniki.republika.pl/index2.htm a przede wszystkim Państwowego Archiwum Historycznego w Sankt Petersburgu w Rosji oraz z prywatnej kolekcji prof. Mirosława Nadera, prodziekana Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej ds. studiów zaocznych, kolekcjonera pamiątek i eksponatów związanych z Politechniką i wielkiego znawcy historii uczelni.

Wystawę można oglądać w Gmachu Głównym PW (Plac Politechniki 1) w sali 123 do 8 marca.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Zdolińska

23 lutego 2005

reo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024