Strona główna Aktualności
Społeczeństwo

Warszawa na niemieckich zdjęciach lotniczych

19.08.2008 Społeczeństwo, Popularyzacja nauki

Niemieckie zdjęcia lotnicze z czasów Powstania Warszawskiego pozwalają ustalić, jak dzień po dniu zmieniała się stolica w czasie Powstania. Fotografie pokazał historyk Zygmunt Walkowski w stołecznym Domu Spotkań z Historią (DSH). "Zdjęcia będące w naszym posiadaniu są materiałem, który pozwala dokonać dokładnego rozpoznania stanu zniszczeń Warszawy w tamtym czasie" - powiedział na spotkaniu w DSH Walkowski.
Jak zaznaczył, za punkt wyjścia można wziąć zdjęcia z 27 lipca 1944 r., "ponieważ Niemcy, niewiadomo dlaczego, sfotografowali tego dnia całą Warszawę" - powiedział.

Walkowski odnalazł niemieckie zdjęcia lotnicze z Warszawy w Archiwum College Park pod Waszyngtonem - wśród tysięcy fotografii pochodzących z terenów Europy Wschodniej.

Fotografie zostały zrobione w większości przez niemieckich sprawozdawców wojennych i lotników Luftwaffe. Po wojnie przejęli je Amerykanie i nieskatalogowane umieścili w archiwum. Chociaż Walkowski do tej pory je porządkuje, dokładna liczba zdjęć nie jest znana. Szacuje się, że dokumentacja może ważyć kilka ton.

Zdjęcia odnalezione przez Walkowskiego pozwalają ustalić szczegóły, które wcześniej nie były znane. Na spotkaniu w DSH historyk wskazał na zdjęcie z 5 sierpnia 1944 r. Widać na nim namalowane przez Niemców na jezdniach warszawskich ulic swastyki, przed domami zamieszkanymi przez okupantów. "W ten sposób Niemcy mieszkający w stolicy zabezpieczali się przed lotnictwem niemieckim" - wyjaśnił Walkowski.

Dzięki porównaniu zdjęć naziemnych ze zdjęciami lotniczymi można, jak zauważył Walkowski, precyzyjnie określić, z jakiego miejsca i w jakim kierunku zostało zrobione zdjęcie naziemne. Jak stwierdził, zdjęcia lotnicze mają w sobie tak ogromny zasób informacji, że nie sposób wszystkiego z nich naraz wyczytać. "Czeka mnie jeszcze dużo pracy, ponieważ chcę dokładnie określić, kiedy który dom został zniszczony" - powiedział historyk.

Spotkanie pod hasłem "Powstanie Warszawskie w niemieckich zdjęciach lotniczych" odbyło się w ramach cyklu "Tajemnice zdjęć Warszawy".

Zygmunt Walkowski jest badaczem i dokumentalistą historii najnowszej oraz znawcą ikonografii Warszawy, szczególnie tej z okresu II wojny światowej, a zwłaszcza z Powstania Warszawskiego.

Urodził się w 1936 r. w Warszawie. Od 1955 r. pracował w Wytwórni Filmów Dokumentalnych (WFD). W 1982 r. został stamtąd zwolniony za działalność w podziemnych strukturach NSZZ "Solidarność", a następnie ponownie przyjęty, ale już na podrzędnym stanowisku. Po dwóch latach awansował na stanowisko redaktora Archiwum WFD, gdzie zajmował się m.in. rekonstrukcją powstańczych kronik filmowych. W latach 1993-1996 opracowywał archiwalne materiały filmowe w Domu Wojska Polskiego. Od 2003 r. jest zatrudniony jako konsultant ds. ikonografii w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Opracowywał zdjęcia, plany i mapy do "Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego", albumów z cyklu "Warszawskie Termopile" oraz kroniki "Dni walczącej stolicy" Władysława Bartoszewskiego.

W 2004 r. przygotował dla Muzeum Powstania Warszawskiego wystawę "Warszawa z lotu" prezentującą niemieckie zdjęcia lotnicze z lat 1941-1945. DGN

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi