Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
29.03.2005 aktualizacja 29.03.2005

Krakowska ekstraklasa nauki

Wśród 25 polskich specjalistów w dziedzinie nauk biologiczno-medycznych, których prace były w ostatnich 10 latach najczęściej cytowane na świecie, jest aż dziewięciu krakowian. Pod Wawelem pracują liderzy tego rankingu, profesorowie Andrzej Szczeklik i Jan Potempa, obaj z Zestawienie najczęściej cytowanych prac oryginalnych w latach 1996-2005 z dziedziny nauk biologiczno-medycznych sporządził prof. Andrzej Pilc z Instytutu Farmakologii PAN http://www.if-pan.krakow.pl/ w Krakowie i Collegium Medicum UJ http://www.cm-uj.krakow.pl/ Wziął pod uwagę tzw. prace wysoko cytowane, czyli te, które inni naukowcy przytaczali minimum 40 razy (na świecie w takich rankingach przyjmuje się nawet 50 cytowań).

Do wyłaniającej się z zestawienia \"biomedycznej ekstraklasy\", czyli naukowców, których co najmniej trzy prace ich koledzy po fachu tak często cytowali, \"zakwalifikowało się\" 25 osób z całego kraju.

\"Jeżeli praca uzyskuje ponad 50 cytowań, uchodzi za +highly influential+, czyli wywiera istotny wpływ na działalność innych naukowców\" – twierdzi autor zestawienia. Krakowscy \"medycy\" wypadają w tej statystyce znakomicie.

Ale w stosunku do średniej światowej już tak nie błyszczymy. \"W Polsce jedynie ok. 0,6-0,7 proc. publikacji biomedycznych to tzw. prace wysoko cytowane\" - mówi Pilc.

Wśród instytucji, największą liczbą wysoko cytowanych publikacji - 29 - może się pochwalić Collegium Medicum UJ. Tuż za nim jest, potraktowany na potrzeby tego zestawienia osobno bez CM, Uniwersytet Jagielloński z 24 pracami. Ma się czym poszczycić również Instytut Farmakologii PAN w Krakowie, który w rankingu jest czwarty (za Akademią Medyczną w Warszawie http://www.amwaw.edu.pl/ i Uniwersytetem Gdańskim http://www.univ.gda.pl/ które dzielą trzecią lokatę).

PAP - Nauka w Polsce, Maciej Pędzich

29 marca 2005

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024