Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
08.06.2005 aktualizacja 08.06.2005

130 lat Muzeum Techniki

Około 350 eksponatów, m.in. polski motorower \"Komar\" z 1968 r., polską rurę kanalizacyjną z XVIII w. i podróżny neseser toaletowy z lat 30. XX w. pokazano na wystawie otwartej we wtorek w warszawskim Muzeum Techniki http://www.muzeumtechniki.republika.pl/ Placówka świętuje w ten sposób 130-lecie istnienia.

Statut pierwszego muzeum technicznego w Warszawie został zatwierdzony w 1875 r. 5 czerwca 1875 r. powołano do życia Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, z którego w 1929 r. wyłoniono Muzeum Przemysłu i Techniki, z siedzibami przy ulicach Krakowskie Przedmieście i Tamka.

\"Instytucja ta wykraczała znacząco poza ramy tradycyjnej działalności muzeum. To były nie tylko zbiory, odczyty, prelekcje, zresztą sięgające po największe nowości ówczesnej techniki i nauki w Europie, ale co ciekawe, powstawały tam liczne pracownie naukowe, m.in. chemiczna, fizyczna, gleboznawcza, stacja oceny nasion czy maszyn\" - przypomina dyrektor Muzeum Techniki, Jerzy Jasiuk.

Jak zauważa, z muzealnych pracowni w niepodległej Polsce wyrastały liczne instytuty, jak np. Instytut Meteorologii. \"W pracowni chemicznej pracowała panna Maria Skłodowska, która wielokrotnie później podkreślała, jak bardzo jej to pomogło w późniejszej pracy, gdy biedna mieszała smołę uranową w kotłach\" - dodaje.

W tym roku Muzeum Techniki, mieszczące się w Pałacu Kultury i Nauki http://www.pkin.pl/ świętuje także 50-lecie reaktywacji. Powojenne funkcjonowanie muzeum zainaugurowano w 1955 r. wystawą \"Postęp techniczny w służbie człowieka\".

Z okazji święta Muzeum Techniki otwarto wystawę \"Historia Muzeum Techniki eksponatami opisana\". \"To nie historia w dosłownym tego słowa znaczeniu, jeśli chodzi o różnego rodzaju wydarzenia, w których Muzeum Techniki uczestniczyło. Ta wystawa pokazuje, w których latach, jakie eksponaty wpływały na stan Muzeum Techniki\" - mówi komisarz wystawy Piotr Zarzycki.

Prezentowanych jest około 350 eksponatów z ponad 20 tys., które posiada placówka. Obok siebie znajdują się zarówno stare, XVIII-wieczne, jak i XX-wieczne eksponaty - w zależności od tego, jakie wpływały w danym roku do muzeum.

Można zobaczyć m.in. polski motorower \"Komar\", niemieckie kredki kartograficzne z lat 40. XX w., polską rurę kanalizacyjną z II połowy XVIII w., liczydło chińskie z początku XX w. czy pamiątki po asach polskiego lotnictwa - Franciszku Żwirce i Stanisławie Wigurze. Ekspozycję można zwiedzać do 31 sierpnia.

W czasie uroczystości Muzeum Techniki otrzymało od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) http://www.wosp.org.pl/ defibrylator - urządzenie przywracające pracę serca.

\"W miejscu, gdzie pokazujemy rzeczy, z których jesteśmy bardzo dumni, pokażmy także najnowocześniejsze metody ratowania życia, defibrylator, który potrafi pobudzić serce jeśli ono stanie\" - mówi prezes Fundacji WOŚP, Jerzy Owsiak. Jest to jeden ze stu defibrylatorów zakupionych w ramach akcji \"1 proc. podatku - defibrylator\", którą prowadzi WOŚP.

PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch

8 czerwca 2005

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024