Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
07.10.2005 aktualizacja 07.10.2005

Ogólnopolski zlot miłośników astronomii

Wieczorne i nocne amatorskie obserwacje astronomiczne to główne atrakcje trzydniowego <a href="http://www.ozma.astronomia.pl/" target="_blank">Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii</a>&nbsp; (OZMA) w Niemczynie koło Białegostoku. To spotkanie nie tylko profesjonalnych astronomów, ale także amatorów, miłośników nocnego oglądania nieba.

Zlot organizowany jest po raz dziewiąty, za każdym razem odbywa się w innym miejscu, z dala od dużych miast, by zapewnić jak najlepszą obserwację nieba.

"W tym roku OZMA odbędzie się w pobliżu Białegostoku, gdzie prężnie działa silna grupa obserwatorów komet z białostockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii  - informuje w imieniu organizatorów Wojciech Burzyński.

Każdego kolejnego dnia zlotu, wieczorem, planowane są obserwacje astronomiczne przy użyciu teleskopów przywiezionych przez uczestników.

Organizatorzy liczą, że pogoda dopisze i przynajmniej jedna noc będzie bezchmurna, co pozwoli prowadzić obserwacje. Burzyński mówi, że obecnie nad północno-wschodnią Polską na niebie można obserwować przede wszystkim księżyc, który jest w fazie między nowiem a pierwszą kwadrą.

"Ale hitem będzie obserwacja w dniach 11-13 sierpnia roju meteorów, nazywanych perseidami, który w tych dniach ma swoje maksimum. Wtedy w ciągu godziny można się doliczyć nawet stu +spadających gwiazd+. Sto meteorów na godzinę" - zaznacza Burzyński.

W programie spotkania są też wykłady o astronomii i konkursy wiedzy na ten temat. Studenci ze studenckiego koła inżynierii kosmicznej działającego na Politechnice Warszawskiej chcą wypuścić balon troposferyczny - małą sondę balonową mierzącą temperaturę powietrza w różnych warstwach troposfery, a być może i stratosfery. To jeden z kilku realizowanych przez nich projektów.

PAP - Nauka w Polsce, Robert Fiłończuk

11 sierpnia 2005

we

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024