Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
19.10.2005 aktualizacja 19.10.2005

Polski spektrometr na sondzie Mars Express jednak działa

marsekspress.jpg marsekspress.jpg

Jeden z najważniejszych instrumentów&nbsp; naukowych na sondzie Mars Express, polski spektrometr, działa&nbsp; już prawidłowo - informuje dyrektor <a href="http://www2.cbk.waw.pl/" target="_blank">Centrum Badań&nbsp; Kosmicznych PAN,</a> prof. Zbigniew Kłos. Wcześniej naukowcy&nbsp; podejrzewali, że urządzenie rozregulowało się wskutek drgań&nbsp; pokładu sondy.

Polskiej konstrukcji Spektrometr Fourierowski (PFS - Planetary  Fourier Spectrometer) odpowiada za pomiar składu chemicznego na  powierzchni i w atmosferze Marsa. Problemy z urządzeniem zaczęły  się pod koniec kwietnia 2005 roku, gdy naukowcy misji zauważyli,  że nie działa ono tak, jak powinno.

"Przez długi czas spektrometr przekazywał zafałszowane, nieprecyzyjne odczyty. Sądziliśmy, że mechanizm rozregulował się wskutek drgań pokładu sondy, wywołanych pracą urządzeń nią  sterujących i zostanie zupełnie wyłączony" - opisuje jeden z  konstruktorów urządzenia, Piotr Orleański z CBK PAN. 

Naukowcy zdecydowali się jednak na jeszcze jeden manewr. "Spektrometr jest wyposażony w dwa silniki, w tym zapasowy.  Okazało się, że dotychczas w użyciu był ten mniej wydajny, pobierający mniejszą moc. Urządzenie przełączono więc na silnik  mocniejszy i to dało efekty" - mówi Orleański.   

"Szef projektu poinformował nas, że spektrometr działa i przekazuje już prawidłowe odczyty. Mocniejszy silnik wprawdzie pobiera więcej mocy, ale tłumi wibracje sondy zniekształcające odczyty" - podkreśla prof. Kłos.

Cała operacja trwała kilka miesięcy. Jak zaznaczają naukowcy z CBK PAN, wszystkie operacje misji planuje się niezwykle ostrożnie. Najpierw są dyskutowane przez naukowców i testowane na egzemplarzu  zapasowym. Następnie wysyła się odpowiednie komendy, tak, aby nie zakłócić pracy sondy. 

Spektrometr na sondzie Mars Express działa już od prawie dwóch lat. W tym  czasie zebrał ogromną liczbę danych o atmosferze i powierzchni Marsa. Jak informuje prof. Kłos, w zeszłym tygodniu na  zjeździe astronomów w Instytucie Badań Kosmicznych w Moskwie naukowcy misji ostatecznie potwierdzili, że na Czerwonej Planecie  znaleziono ślady metanu - głównie dzięki wskazaniom naszego spektrometru.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Dworzyńska

 reo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024