Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
02.11.2005 aktualizacja 02.11.2005

Cztery meteory jaśniejsze niż Księżyc

bolid.110.jpg.jpg bolid.110.jpg.jpg

Cztery bardzo jasne meteory zostały zarejestrowane przez Polską Sieć Bolidową w nocy z 31 października na 1 listopada - informuje dr Arkadiusz Olech z <a href="http://www.camk.edu.pl/" target="_blank">Centrum Astronomicznego PAN</a>.

Przełom października i listopada to dobry okres na obserwacje jasnych meteorów. Do maksimum swojej aktywności powoli zbliżają się roje Taurydów Północnych i Południowych. Ten rozległy kompleks, utworzony przez kometę 2P/Encke, jest znany z jasnych zjawisk. Ponadto kilka sztuk na godzinę dokłada od siebie utworzony przez kometę Halley\\'a rój Orionidów, który aktywny jest do 7 listopada. "Warto też wspomnieć o wysokiej w tej części roku aktywności meteorów sporadycznych" - mówi.

"O tym, że warto spoglądać w niebo, korzystając z okresu dobrej pogody, przekonała noc z 31 października na 1 listopada. Tej nocy stacje wideo, fotograficzne i radiowe Polskiej Sieci Bolidowej (Polish Fireball Network - PFN) oraz obserwatorzy wizualni odnotowali aż cztery bolidy jaśniejsze od Księżyca w kwadrze" - informuje astronom.

O 23:55 naszego czasu stacja fotograficzna PFN w Nysie, kierowana przez Jarosława Olejnika, uwieczniła zjawisko o jasności -10 magnitudo (czyli 13 razy słabsze od Księżyca w pełni, ale 15 razy jaśniejsze od Księżyca w kwadrze), przemieszczające się od gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy do Psów Gończych. Niedługo potem okazało się, że poznańska stacja Mirosława Krasnowskiego też odnotowała to zjawisko.

Pięć minut później Dariusz Dorosz, obserwujący z Żabikowa koło Radzynia Podlaskiego, doniósł o pojawieniu się kolejnego potężnego zjawiska.

"Tuż po północy, idąc do atlasu leżącego obok teleskopu, ujrzałem zielony bolid o jasności około -10 mag, który w okolicach Gwiazdy Polarnej rozbłysł do około -13 mag i posypały się z niego drobne pomarańczowe iskry." - opisuje Dorosz.

"Następnie meteor osłabł do około -6 mag i zgasł w łapie Wielkiej Niedźwiedzicy. Szybko sprawdziłem czas i okazało się, iż skończył się o 00:00:10 naszego czasu. Po około trzech minutach, gdy pisałem SMSa do szefów PFN, usłyszałem wyraźne choć nieco stłumione +puuu!+ z kierunku wschodniego, czyli tam, gdzie skończyło się zjawisko. Czas odnotowany na zegarku to 00:03:10. Cóż mogę jeszcze dodać? Była to chyba najbardziej efektowna bestia, jaką widziałem!" - mówi.

"Potwierdzenie tej obserwacji wizualnej przyszło bardzo szybko. Meteor został uwieczniony przez kamerę wideo stacji w Krakowie, a jego echo radiowe zarejestrowano w Nysie" - mówi Arkadiusz Olech.

Jakby tego było mało, stacja w Nysie doniosła o rejestracji kolejnych bardzo jasnych zjawisk o godzinie 0:38, o jasności -8 magnitudo i o 2:01 z jasnością -9 magnitudo. "Pierwszy z tych bolidów widziany był przez kilku miłośników astronomii, a wkrótce okazało się, iż zarejestrowały go jeszcze stacje wideo w Poznaniu i Kobiernicach. Stacja Kobiernice uwieczniła też zjawisko z godziny 2:01" - dodaje. AOL

PAP - Nauka w Polsce

reo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024