Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
11.11.2005 aktualizacja 11.11.2005

12 satelitów Cluster zbada ziemską jonosferę


<p>Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wysoko oceniła dotychczasowe wyniki
projektu Cluster, dostarczającego danych o tzw. pogodzie kosmicznej.&nbsp; W
projekcie uczestniczą polscy uczeni z <a target="_blank" href="http://www2.cbk.waw.pl/">Centrum Badań Kosmicznych PAN</a>,
opracowujący dane z obserwacji i pomiarów satelitarnych.</p>

Projekt Cluster jest realizowany od 2000 roku. Jednoczesne obserwacje czterech satelitów umożliwiają uzyskanie trójwymiarowego modelu przestrzeni wokółziemskiej, a to pozwala na lepsze poznanie zachodzących tam zjawisk

ESA, po wzmocnieniu systemu Cluster przez dwa satelity Double Star, zamierza go dalej rozbudowywać. "Przewiduje użycie jeszcze 12 satelitów tworzących trzy czworościany w różnej odległości od Ziemi, co zwielokrotniłoby liczbę obserwacji" - mówi kierujący polskimi badaniami w projekcie Cluster dr Jan Błęcki z CBK PAN.

Projekt Cluster obejmuje  satelitarne badania ziemskiej magnetosfery i jej oddziaływania z wiatrem słonecznym. czyli wpływ wiatru słonecznego na ziemską jonosferę i magnetosferę. Wiatr słoneczny to strumień cząstek o wysokiej energii wyrzucanych w przestrzeń kosmiczną ze Słońca. Osłonę przed wiatrem słonecznym stanowi ziemskie pole magnetyczne. Satelity Cluster dostarczyły już wiele danych dotyczących struktury ziemskiej magnetosfery.

Projekt Cluster II jest częścią dużego miedzynarodowego programu Badania Zwiazków Ziemia - Słońce, w którym wykorzystywane są satelity europejskie, amerykańskie, japońskie i, od niedawna, chińśkie. Cluster II to ulepszone powtórzenie nieudanego eksperymentu z 1996 roku, kiedy to rakieta Ariane 5, mająca wynieść na orbitę 4 satelity Cluster, eksplodowała przy starcie.

PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert
reo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024