Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
21.11.2005 aktualizacja 21.11.2005

Polscy programiści najlepsi w Europie Środkowej

<p>Polscy studenci okazali się bezkonkurencyjni podczas mistrzostw Europy Środkowej w programowaniu zespołowym, które zakończyły się 20 listopada w&nbsp; Budapeszcie. Drużyny z <a href="http://www.uw.edu.pl/">Uniwersytetu Warszawskiego</a> zajęły pierwsze i drugie miejsce, zespół <a href="http://www.uj.edu.pl/index.html">Uniwersytetu Jagiellońskiego </a>- trzecie - informuje prof. Jan Madey z <a href="http://www.mimuw.edu.pl/">Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW</a>.</p>

Zwyciężył zespół składający się z trzech studentów Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki (MIM) UW - Marcina Michalskiego, Pawła Parysa i Bartłomieja Romańskiego.

"Udało im się rozwiązać aż osiem z dziesięciu konkursowych zadań. Kolejne trzy drużyny konkursu poradziły sobie tylko z siedmioma" - relacjonuje opiekun informatyków z UW prof. Madey. Zwycięzcy będą reprezentować Europę Środkową podczas finału konkursu, który odbędzie się w kwietniu 2006 r.  w San Antonio w Teksasie.

Drugie miejsce także przypadło warszawskiej drużynie z MIM UW, którą tworzyli tegoroczni mistrzowie Polski w programowaniu: Marek Cygan, Marcin Pilipczuk i Piotr Stańczyk.

"Polacy zgarnęli w Budapeszcie wszystko - na trzecim miejscu uplasował się bowiem zespół z Uniwersytetu Jagiellońskiego, na czwartym - z Uniwersytetu Wrocławskiego. W pierwszej dziesiątce +zmieściła się+ też trzecia drużyna UW - ostatecznie zajęła ósme miejsce" - podsumował Madey. "To już kolejny tak spektakularny sukces naszych młodych programistów" - dodał.

W konkursie w Budapeszcie wystartowało 56 drużyn z uczelni z Czech, Słowacji, Węgier, Polski, Austrii i Słowenii. Był to etap eliminacji przed mistrzostwami świata, które odbędą się na wiosnę w USA.

"Studenci z UW już po raz dwunasty wystartowali w środkowoeuropejskich eliminacjach i po raz dwunasty zakwalifikowali się do światowego finału. Stało się więc to już +nudną+ normą" - podkreślił prof. Madey.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Dworzyńska

we

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024