Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
24.03.2006 aktualizacja 24.03.2006

Centrum pomocy psychologicznej w sytuacjach kryzysowych powstaje w Katowicach

Przy Uniwersytecie Śląskim ma powstać ośrodek zajmujący się organizacją i metodami niesienia pomocy psychologicznej w sytuacjach kryzysowych o dużej lub masowej skali. Pomysł jego utworzenia powstał po doświadczeniach  uniwersyteckich psychologów, związanych z katastrofą hali targowej z 28 stycznia.

Jak informuje rzeczniczka uczelni, Jolanta Talarczyk, Interdyscyplinarne Centrum Pomocy Psychologicznej w Sytuacjach Kryzysowych nie będzie typowym ośrodkiem interwencji kryzysowej, ponieważ takie już istnieją w kilku śląskich miastach.

Podczas akcji niesienia pomocy psychologicznej po katastrofie katowickiej hali targowej uniwersyteccy psychologowie zauważyli brak systemowych ram tego działania. Jak uznali, utworzenie Centrum pomoże stworzyć optymalne modele reagowania w podobnych sytuacjach, a to przyczyni się do ogólnej poprawy bezpieczeństwa.

„Chodzi między innymi o to, by przy każdej tego typu nagłej traumatycznej sytuacji, gdzie mogą być poszkodowani, byli odpowiednio przygotowani psychologowie” – powiedziała Talarczyk.

W zamierzeniu pracowników Wydziału Pedagogiki i Psychologii UŚ, ośrodek będzie pracował przede wszystkim nad sposobami jak najskuteczniejszego dostarczania pomocy psychologicznej osobom poszkodowanym w zdarzeniach kryzysowych o dużym lub masowym zasięgu. W tym kierunku będzie szkolił profesjonalistów, ale też wpływał na kształcenie studentów.

„Będziemy tak zmieniać program kształcenia naszych psychologów, by każdy absolwent wiedział, jak pomóc w sytuacji nagłego zagrożenia, ale też potrafił udzielić pierwszej pomocy medycznej” – zaznacza  rzeczniczka uniwersytetu.

Pierwsze szkolenia w ramach Centrum ruszą we wrześniu tego roku; do marca 2007 roku ma powstać program integracji i współpracy różnych służb oraz ośrodków zajmujących się sytuacjami nadzwyczajnymi.

Jednocześnie na wydziale prawa tej uczelni już w maju uruchomione zostaną studia podyplomowe poświęcone „zintegrowanym działaniom na rzecz bezpieczeństwa w obszarach zurbanizowanych”.

Przeznaczone będą dla osób, które w ramach różnych służb i instytucji współuczestniczą w zapewnianiu bezpieczeństwa w miastach podczas ich normalnego funkcjonowania, ale też w sytuacjach szczególnych: podczas klęsk żywiołowych, katastrof, imprez masowych lub zamieszek. Studia będą przygotowywać do podejmowania działań profilaktycznych oraz skoordynowanych akcji interwencyjnych. MTB

PAP - Nauka w Polsce, Mateusz Babak
reo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024