Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
05.04.2006 aktualizacja 05.04.2006

Trybusz: Żywność GMO nie jest niezdrowa, ale konsument musi mieć prawo wyboru

kukurydza.90.jpg kukurydza.90.jpg

<p>Żywność genetycznie modyfikowana (GMO) nie jest niebezpieczna dla zdrowia ludzi, ale konsument ma prawo decydować czy chce takie produkty jeść, czy nie &#8211; uważa główny inspektor sanitarny Andrzej Trybusz. &#8222;Według dzisiejszej wiedzy, żywność zawierająca organizmy genetycznie zmodyfikowane&nbsp; nie jest dla zdrowia szkodliwa, ale oczywiście wybór należy do konsumenta&#8221; &#8211; powiedział dziennikarzom w środę 5 kwietnia w Białymstoku. </p>

Jak dodał, że właśnie dlatego producenci żywności mają obowiązek zamieszczania informacji na opakowaniach, jeśli produkt zawiera GMO.

GMO - Genetycznie Modyfikowane Organizmy - to rośliny, których materiał genetyczny jest uzupełniany przez obce geny po to, by roślina np. kukurydza, była odporniejsza na choroby.

Trybusz oglądał w środę jedno z trzech istniejących w Polsce laboratoriów do badania żywności genetycznie modyfikowanej, które działa w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku. Laboratorium przeszło niedawno kontrolę Unii Europejskiej. Nie są jeszcze znane jej wyniki.

Jak poinformował podlaski inspektor sanitarny Stefan Kuroczycki-Saniutycz, białostockie laboratorium przebadało jak dotąd około 200 produktów pod kątem GMO. Naukowcy sprawdzają, czy informacje o produktach podane na opakowaniach są zgodne z prawdą. Badane są produkty, co do których istnieje podejrzenie, że mogą zawierać żywność genetycznie modyfikowaną, a producent – mimo takiego obowiązku – nie zamieścił tej informacji na opakowaniu. Po kontrolach w laboratorium kilka produktów, głównie kukurydzy i soi, wycofano z rynku – informuje  Kuroczycki-Saniutycz.

Trybusz podkreśla, że badania sprawdzają „uczciwość” producentów żywności a nie to, czy produkty GMO są zdrowe. Dodał, że nieprawidłowości wykazywane są w zaledwie 5-6 procentach badanych próbek. Jego zdaniem, to mało.

Trybusz podkreśla, że w Polsce „praktycznie nie ma” upraw roślin genetycznie modyfikowanych. Mamy raczej do czynienia z przetworzonymi produktami żywnościowymi, które znalazły się w obrocie handlowym. Dodał, że najczęściej są to produkty z kukurydzy i soi.

8 kwietnia będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu wobec GMO. Jak poinformowała w przesłanym w środę PAP komunikacie  Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi (ICPPC), w tym dniu w wielu miejscach na świecie, w tym także w Polsce, odbędą się manifestacje sprzeciwu wobec rozprzestrzeniania się GMO i akcje edukacyjne.

Według ICPPC, wszystkie polskie województwa zadeklarowały, że chcą być terenem wolnym od GMO.  Akcje przeciwko GMO mają się odbyć w kilkunastu miejscach w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce, Izabela Próchnicka
reo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024