Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
29.05.2006 aktualizacja 29.05.2006

"Czas Gwiazd" i spoglądanie w przyszłość w Urzędzie Patentowym

apollo-sojuz-120.jpg apollo-sojuz-120.jpg

<p>Wystawę <strong>&quot;Czas Gwiazd&quot;,</strong> poświęconą badaniom kosmosu, otwarto w poniedziałek 29 maja w siedzibie <a href="http://www.uprp.pl/polski">Urzędu Patentowego RP</a> w Warszawie. Prezentowane na niej są współczesne i zabytkowe przyrządy badawcze oraz dzieła sztuki związane z kosmosem.&nbsp; Wśród eksponatów znajduje się m.in. wypożyczony z <a href="http://www.muzeum-techniki.waw.pl/">Muzeum Techniki</a> w Warszawie kwadrant słoneczny Kopernika oraz replika kabiny dowódcy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, pochodząca ze zbiorów muzeum <a href="http://www.space-service-intl.com/">Space Service International.</a></p>

Wystawa "Czas Gwiazd" powstała z inicjatywy Europejskiego Urzędu Patentowego, we współpracy z urzędami patentowymi z Polski i z Niemiec. W marcu i kwietniu była prezentowana w Berlinie, od poniedziałku przez miesiąc będzie można oglądać ją w Warszawie.

"Wybraliśmy ten temat na naszą wystawę, ponieważ to jest temat przyszłości. Zachęcając nasze społeczeństwa do zgłębiania tych zagadnień, zachęcamy je, aby spoglądały w przyszłość" - mówi  wiceprezes Europejskiego Urzędu Patentowego Manuel Desantes.

Według prezesa Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, prof. Zbigniewa Kłosa, badania kosmiczne mogą przyczynić się do rozwoju gospodarki na Ziemi, ponieważ wiele technologii opracowanych z myślą o eksploracji kosmosu, można zastosować na co dzień. Podkreśla, że obecnie w wielu dziedzinach korzysta się z materiałów, które początkowo były stosowane tylko do konstruowania rakiet i urządzeń używanych w przestrzeni kosmicznej.

"Ta wystawa ma szansę wzbudzić w młodych ludziach zainteresowanie nowoczesnymi technologiami i oswoić ich z nimi dzięki temu, że wystawa jest połączeniem nauki ze sztuką" - zaznacza wiceprezes Niemieckiego Urzędu Patentowego i Znaków Towarowych, Ewa Fronke.

Jak podkreśla prezes Urzędu Patentowego RP, Alicja Adamczak, coraz młodsi ludzie, zwłaszcza w Polsce, interesują się astronomią, a nawet dokonują odkryć. Jej zdaniem, urzędy patentowe powinny podsycać to zainteresowanie, ponieważ dzięki temu nauka będzie się rozwijać.

"W nauce zawsze liczył się talent i nowoczesne technologie. W Polsce nigdy nie brakowało ludzi z talentem. Jeżeli tylko mają oni dostęp do nowoczesnych technologii, przodują w światowej astronomii" - uważa przewodniczący Komitetu Astronomii PAN, prof. Kazimierz Stępień.

Wystawa będzie czynna przez miesiąc w każdy dzień roboczy w godz. 9-16. Wstęp jest bezpłatny.

PAP - Nauka w Polsce, Urszula Jabłońska
reo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024