Strona główna Aktualności
Przyroda

Polskie żubry jadą do rezerwatu we Francji

23.10.2006 Przyroda
zubry.jpg

zubry.jpg

Transport z siedmioma żubrami z Białowieskiego Parku Narodowego wyjechał do Francji. Uzupełniony o pięć samców ze stada w Niepołomicach, trafi do rezerwatu w Andon Thorenc koło Nicei – mowi dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego Józef Popiel. Żubry pokonają około dwóch tysięcy kilometrów.

ŻUBRY W PODRÓŻY

To nie pierwszy transport z polskimi żubrami do Francji. Podobny był tam wysłany rok temu. Żubry trafią do rezerwatu, który funkcjonuje na obszarze 700 hektarów. Zwierzęta mogą tam podpatrywać turyści. Rezerwat jest prowadzony przez osoby prywatne, które działają w stowarzyszeniu hodowli dzikich zwierząt; jest nadzorowany przez miejscowe władze.

Ze światowej ostoi żubra jaką jest Białowieski Park Narodowy do Francji wyjechał transport z młodymi jałówkami. Zwierzęta przeszły wcześniej kilkumiesięczną kwarantannę. W piątek 20 października załadowano je do drewnianych klatek, a te umieszczono na ciężarówce czeskiego przewoźnika, która jest dostosowana do przewozu zwierząt. Popiel zapewnia, że w podróży będzie nad nimi sprawowana stosowna opieka, będą pojone, karmione.

Do Francji, a także do Niemiec, żubry z Białowieży  trafiają od lat. Transport czterech żubrów wyjedzie do Niemiec z Białowieży jeszcze w listopadzie. Żubry są sprzedawane. Jedna wysłana w piątek sztuka kosztuje 1,5 tys. euro – zaznacza Popiel.

DLA DOBRA GATUNKU

Specjaliści z Białowieskiego Parku Narodowego podkreślają, że rozprzestrzenianie żubrów po świecie służy gatunkowi, przede wszystkim jego różnorodności genetycznej. Wiadomo bowiem, że białowieskie stado jest ze sobą blisko spokrewnione genetycznie, dlatego wysyłanie zwierząt za granicę i kojarzenie ich z osobnikami z innych miejsc służy gatunkowi, który wciąż jest zagrożony. Za granicę sprzedawane są żubry w wieku rozrodczym. Popiel podkreśla, że Białowieski Park Narodowy popiera hodowlę rodzimych europejskich gatunków, dlatego chętnie wysyła żubry.

Transport do Francji zorganizowano o tej porze roku, gdyż uważana jest za najlepszą dla zwierząt, nie jest ani za gorąco, ani za zimno – ocenia Popiel.

TŁOCZNO W POLSKIEJ PUSZCZY

W polskiej części Puszczy Białowieskiej żyje około czterystu żubrów. Stado jest w tym roku rekordowo duże. Specjaliści zajmujący się żubrami podkreślają, że Puszcza Białowieska staje się dla tylu osobników za ciasna, stąd różne pomysły na rozmieszczanie tych zwierząt w innych puszczach czy nawet możliwość zakładania prywatnych hodowli tych zwierząt pod kontrolą parku narodowego i ministerstwa środowiska. Co roku – za zgodą ministerstwa środowiska – odbywają się też odstrzały selekcyjne sztuk chorych i słabych lub agresywnych.

Jednym z pomysłów na powiększenie żubrom przestrzeni życiowej jest program „Żubr” (program ma różne części: naukową, turystyczną). Chodzi m.in. o tworzenie „Krainy Żubra” - naturalnych korytarzy ekologicznych z Puszczy Białowieskiej do innych puszcz w Podlaskiem, by żubry mogły się tam przemieszczać. W ramach programu budowano m.in. brogi na siano dla żubrów, rekultywowano łąki. Wkrótce mają się zacząć kolejne działania.

Białowieża jest znanym na całym świecie ośrodkiem hodowli żubra. W Polsce swobodnie żyjące żubry można obecnie spotkać także m.in. w Bieszczadach, Lasach Pilskich, Puszczy Boreckiej i Puszczy Knyszyńskiej. KOW

PAP – Nauka w Polsce
kol

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Skrawki z pradziejów Nowej Huty Skrawki z pradziejów Nowej Huty

Czym jest "archeologiczne UFO"? Dlaczego średniowieczne arabskie monety znajdowane w Polsce można określić mianem "euro"? Jak wyglądały domy pierwszych Słowian? - na te i wiele innych pytań odpowiada książka "Prastara Nowa Huta" autorstwa archeologa, dr. Jacka Górskiego.

Więcej

Myśl na dziś

Im mniej człowiek wie, tym łatwiej mu żyć. Wiedza daje mu wolność, ale unieszczęśliwia.
Erich Maria Remarque

Nasz blog

"Inferno": Herzog szuka ludzkiego odbicia w głębi wulkanów "Inferno": Herzog szuka ludzkiego odbicia w głębi wulkanów

Szkoda, żeby "Inferno" przeszedł bez echa. To nie jest zwykły film dokumentalny o wulkanach. To dokument Wernera Herzoga. Można być więc pewnym, że kiedy Herzog zagląda w głąb wulkanu, to znajdzie w nim nie tylko lawę, ale i odbicia tych, którzy zaglądają tam razem z nim,

Więcej

Tagi

-->