Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
31.05.2007 aktualizacja 31.05.2007

Zatorski i Pollack laureatami nagrody im. Dedeciusa

Tadeusz Zatorski i Martin Pollack odbiorą w piątek w niemieckim
Darmstadt nagrodę im. Karla Dedeciusa, którą honorowani są
tłumacze literatury niemieckiej na język polski i polskiej na
niemiecki.

Tadeusz Zatorski i Martin Pollack odbiorą w piątek w niemieckim Darmstadt nagrodę im. Karla Dedeciusa, którą honorowani są tłumacze literatury niemieckiej na język polski i polskiej na niemiecki.

Tadeusz Zatorski studiował filologię germańską w Krakowie i Berlinie. Tłumaczył na polski m.in. m. in. książki Georga Christopha Lichtenberga, Heinricha Heinego, Heinricha Boella, Maxa Webera, Hansa Kuenga i Eugena Drewermanna. Najwyżej oceniany jest jego przekład i opracowanie myśli i aforyzmów Lichtenberga, który do momentu wydania "Brulionów" w 2001 r. był w Polsce prawie nieznany.

W 2005 r. nakładem gdańskiego wydawnictwa słowo obraz/terytoria ukazało się rozszerzone, liczące ponad 500 stron, wydanie Lichtenberga pod tytułem "Pochwała wątpienia", zaopatrzone w przedmowę, esej historyczny, bibliografię i indeks osobowy autorstwa Zatorskiego. Do jego osiągnięć należą również tłumaczenia książek Heinego "Szkoła romantyczna" i "Z historii religii i filozofii w Niemczech".

Martin Pollack znany jest w Polsce przede wszystkim jako pisarz, autor trzech książek: "Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma" (Olsztyn, 2000), "Ojcobójca. Przypadek Filipa Halsmanna" (Czarne, 2005) oraz "Śmierci w bunkrze" (Czarne, 2006). Martin Pollack jest też uznanym tłumaczem z polskiego na niemiecki. Przełożył m.in. wszystkie książki Ryszarda Kapuścińskiego a także książki Henryka Grynberga, Michała Głowińskiego, Daniela Odiji.

Nagrody im. Karla Dedeciusa przyznawane są po raz trzeci przez Fundację Roberta Boscha dla polskich tłumaczy literatury niemieckojęzycznej i niemieckich tłumaczy literatury polskiej. Nagroda dla każdego laureata to 10 000 euro. ASZW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024