26.06.2019
PL EN
12.06.2018 aktualizacja 12.06.2018

Zmarł dr hab. Miłowit Kuniński, filozof polityki, prezes Ośrodka Myśli Politycznej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dr hab. Miłowit Kuniński, historyk filozofii i filozof polityki zmarł w sobotę w Krakowie w wieku 72 lat – poinformowano w poniedziałek na stronie internetowej prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prezydent złożył najbliższym zmarłego "najszczersze wyrazy współczucia".

Naukowiec zmarł po długiej i ciężkiej chorobie.

Dr hab. Miłowit Kuniński był profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 2004-2013, a także Wyższej Szkoły Biznesu NLU w Nowym Sączu w latach 2002-2008 i 2013-2016. Mimo choroby był aktywnym członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie, w sekcji Edukacja, młode pokolenie, sport. Pełnił funkcję prezesa Ośrodka Myśli Politycznej.

Instytut Filozofii UJ, którego był wieloletnim pracownikiem oraz wicedyrektorem i dyrektorem w latach 2006-2012 napisał, że prof. Kuniński był wybitnym, szeroko znanym w Polsce filozofem polityki, a także wszechstronnym badaczem historii myśli politycznej, filozofii kultury, historii filozofii nowożytnej i współczesnej.

Opublikował m.in. "Myślenie modelowe w socjologii Maxa Webera" (Kraków 1980), "Wiedza, etyka i polityka w myśli F.A. von Hayeka" (Kraków 1999), "O cnotach, demokracji i liberalizmie rozumnym" (2006). Pod jego redakcją ukazały się wybory pism Mirosława Dzielskiego "Bóg - wolność - własność" i Adama Krzyżanowskiego "Chrześcijańska moralność polityczna", a także praca zbiorowa "Totalitaryzm a zachodnia tradycja".

Miał w swoim dorobku ponadto kilkadziesiąt artykułów opublikowanych w kraju i za granicą, brał udział w wielu konferencjach krajowych i zagranicznych, wykładał w znanych uniwersytetach europejskich (Wielka Brytania i Holandia) oraz na uniwersytecie w stanie Utah (USA).

Jego wykłady w Instytucie Filozofii UJ cieszyły się ogromnym uznaniem, umiał bowiem nawiązać ze słuchaczami bliski kontakt; pod jego kierunkiem powstało wiele prac magisterskich oraz kilka rozpraw doktorskich. „W osobie Profesora Miłowita Kunińskiego żegnamy wybitnego filozofa i wychowawcę kilku pokoleń filozofów polskich” - napisano w nekrologu na stronie IF UJ.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019