Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
09.08.2018 aktualizacja 09.08.2018

Ponad 150 genów ma związek z migotaniem przedsionków

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Dzięki analizie danych genetycznych miliona osób udało się zidentyfikować 151 genów związanych z migotaniem przedsionków - informuje "Nature Genetics”.

Migotanie przedsionków to ich nierówne, nieregularne skurcze, które następują dużo częściej niż skurcze komór serca. Gdy przedsionki pracują prawidłowo, ich skurcz następuje tuż przed skurczem komór i napełnia komory krwią, która napływa z płuc i całego ciała. Jeśli pojawia się migotanie przedsionków, komory nie są prawidłowo napełniane, co zmniejsza wydolność serca. Groźniejszą konsekwencją są zwiększone ryzyko zakrzepów krwi, udaru i niewydolności serca. Na świecie migotanie przedsionków to problem około 30 milionów osób.

Naukowcy z University of Michigan wykorzystali wyniki sześciu mniejszych badań i zasoby wielu biobanków, by znaleźć warianty genów związane z migotaniem przedsionków. Udało im się znaleźć 151 genów, których mutacje sprzyjają migotaniu. Wiele z nich ma duże znaczenie dla rozwoju serca płodu. Może to znaczyć, że predyspozycje do migotania pojawiają się już w okresie płodowym – albo że wariant genu funkcjonującego zazwyczaj tylko u płodu uaktywnia się ponownie u dorosłego.

Zdaniem autorów badań lepsze zrozumienie biologicznego podłoża migotania przedsionków może prowadzić do skuteczniejszego zapobiegania i leczenia. Wczesne rozpoznawanie migotania przedsionków umożliwia zapobieganie poważnym powikłaniom w rodzaju udaru czy niewydolności serca, jednak obecnie dostępne sposoby leczenia mają ograniczony zakres. Osoby z rozpoznaną genetyczną predyspozycją do migotania przedsionków mogłyby być zawczasu monitorowane.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024