Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
05.11.2018 aktualizacja 05.11.2018

Nowoczesny kriomikroskop elektronowy trafi do Synchrotronu SOLARIS

Przy Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS powstanie Krajowe Centrum Kriomikroskopii Elektronowej. Zakupiony ma być tam najnowszej generacji kriomikroskop elektronowy (Cryo-EM) - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele centrum.

Oficjalną decyzję dotyczącą finansowania projektu 25 października Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) przekazało na ręce dyrektora NCPS Solaris, prof. Marka Stankiewicza.

Utworzenie Krajowego Centrum Kriomikroskopii Elektronowej to wspólna inicjatywa konsorcjum 17 wiodących instytucji naukowych w Polsce prowadzących badania z zakresu biologii strukturalnej. Kierownikami konsorcjum są dr Sebastian Glatt (Małopolskie Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie) i dr hab. Marcin Nowotny (Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie - MIBMiK).

"Przedsięwzięcie jest modelowym przykładem owocnej współpracy naukowców z różnych ośrodków. Utworzenie Krajowego Centrum Kriomikroskopii Elektronowej pozwoli polskim naukowcom na dotrzymanie kroku innym międzynarodowym ośrodkom badawczym i umożliwi polskim naukowcom dołączenie do grona światowych liderów w biologii strukturalnej" - skomentowali przedstawiciele centrum SOLARIS w przesłanym PAP komunikacie.

Przedstawiciele NCPS Solaris przypomnieli, że poczynione w ciągu ostatniej dekady postępy w rozwoju techniki Cryo-EM zrewolucjonizowały biologię strukturalną. Największym uznaniem dla tej technologii było przyznanie jej twórcom w 2017 roku Nagrody Nobla (otrzymali ją w dziedzinie chemii Jacques Dubochet, Joachim Frank i Richard Henderson).

Kriomikroskopia Elektronowa (nazywana też mikroskopią krioelektronową) pozwala wizualizować molekuły złożone nawet z tysięcy atomów. A takimi cząsteczkami są m.in. niezwykle skomplikowane, ruchome nanomaszyny, które pracują w komórkach organizmu. Technika CRYO-EM pozwala podglądać te maszyny w różnych fazach ruchu.

Po przyznaniu Nagrody Nobla dr Marcin Nowotny mówił w rozmowie z PAP: "Mikroskopia krioelektronowa nie jest używana w Polsce. Od kilku lat podejmujemy starania, aby można ją było w Polsce używać. Bo jeżeli jej nie wprowadzimy, to biologia strukturalna - zajmująca się budową cząsteczek tworzących żywe komórki - zostanie bardzo daleko w tyle. A to na razie jest bardzo dobra dziedzina w Polsce" - komentował wtedy. A jak przypomniał, że mamy świetną szkołę krystalografii białkowej. Dodał, że barierą jest koszt sprzętu.

Teraz dzięki grantowi dla NCPS SOLARIS takiego typu badania będzie można wykonywać i w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024