Strona główna Aktualności
Przyroda

Prof. Wojciech Nawrocik: Polska fizyka godna europejskich "salonów"

25.11.2008 Przyroda, Popularyzacja nauki

"Motorem mojego działania jest chęć podniesienia znajomości fizyki w społeczeństwie i pokazanie Europie, że polscy nauczyciele też mają ciekawe doświadczenie w nauczaniu fizyki i nauk przyrodniczych" – mówi prof. Wojciech Nawrocik z Instytutu Fizyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Za swój największy sukces uważa organizację festiwali +Physics on Stage+ i +Science on Stage+, dzięki którym wprowadził polskich nauczycieli fizyki i bardzo dobrych uczniów do

"Profesor Wojciech Nawrocik należy do najlepszych i najbardziej lubianych wykładowców. Wielu uczniów po wysłuchaniu jego wykładów postanawia zająć się fizyką. Należy do najbardziej rozchwytywanych promotorów prac magisterskich, a ze swoimi studentami utrzymuje stały kontakt" – przekonuje jego student Cezary Filipiuk, nauczyciel fizyki w I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, uczestnik festiwali "Science on Stage".

Wojciech Nawrocik, jak sam stwierdza, od wielu lat organizuje ogólnopolskie festiwale. Najpierw była to "Fizyka na Scenie" (trzy festiwale), a ostatnio "Nauki Przyrodnicze na Scenie" (również trzy festiwale). Był odpowiedzialny za zorganizowanie i kierowanie delegacją około 22 nauczycieli i uczniów (zwycięzców festiwali ogólnopolskich) na europejskim szczeblu rywalizacji.

"Wygłaszam kilka razy w roku, na naszym uniwersytecie i poza nim, wykłady popularyzujące zarówno podstawy fizyki jak i jej najnowsze osiągnięcia" - mówi skromnie o wykładach, które - jak stwierdzają rekomendujący, przyciągają tłumy i inspirują do pracy w zawodzie nauczyciela lub badacza fizyki. Rokrocznie plasuje się na szczycie rankingu najlepszych wykładowców na Wydziale Fizyki UAM, a na jego wykłady otwarte "Fizyka dla wszystkich" zapisuje się wielokrotnie więcej osób, niż jest w stanie pomieścić aula.

Profesor jest członkiem Międzynarodowej sieci "European network for physics education - EUPEN) monitorującej nauczanie fizyki w Europie. Dzięki jego kontaktom z europejskimi ośrodkami naukowymi, studenci mogą odbywać staże. Osobiście kieruje Programem Bogolubowa-Infelda w dziedzinie edukacji. "Dzięki temu programowi studenci, a ostatnio uczniowie szkół średnich mają możliwość odwiedzenia Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej koło Moskwy" – podkreśla Cezary Filipiuk.

Poza działalnością naukową i popularyzatorską, prof. Nawrocik jest też opiekunem naukowym "Katedry Uczniowskiej" organizowanej przez nauczycieli I LO w Lesznie. Występował jako juror w kilku konkursach fizycznych.

Sam zajmuje się naukowo strukturą i dynamiką kryształów molekularnych. Jego mistrzem był Stanisław Lotz - nauczyciel fizyki w liceum. W klasie maturalnej Nawrocik uczestniczył w zjeździe Polskiego Towarzystwa Fizycznego w Poznaniu, gdzie spotkał prof. Arkadiusza Piekarę i wysłuchał jego wykładu o ruchu obrotowym bryły sztywnej. Tak narodziła się jego pasja.

Prof. Nawrocik jest założycielem Leszczyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk http://www.pwsz.edu.pl/ltpn/  , gości na wielu lokalnych festiwalach nauki. Podczas konferencji "Kosmos dla ludzi - 50 lat ery kosmicznej" przedstawił referat "Edukacja i Kosmos". UCZ

PAP - Nauka w Polsce

bszPodziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi