Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
16.01.2009 aktualizacja 16.01.2009

Rzecznik IPN nt. zbrodni w Nalibokach i braci Bielskich

Rzecznik IPN Andrzej Arseniuk poinformował, że kilku świadków mordu dokonanego w 1943 r. przez partyzantów sowieckich na polskich mieszkańcach wsi Naliboki zeznaje, iż "wśród atakujących byli partyzanci od Bielskiego", jednak zeznania te "nie są poparte dokumentami archiwalnymi".

23 stycznia do polskich kin trafi amerykański dramat "Opór" ("Defiance") z akcją rozgrywającą się podczas II wojny światowej, którego bohaterami są Żydzi - bracia Bielscy - tworzący na Nowogródczyźnie oddział partyzancki.

Film zrealizował znany reżyser Edward Zwick, główną rolę powierzając Brytyjczykowi Danielowi Craigowi. W intencji reżysera, "Opór" miał być filmem wiernym historycznym faktom.


W Polsce "Opór" wzbudza kontrowersje. Przywódca oddziału Bielskich, Tewje Bielski (w tej roli Craig), został bowiem przedstawiony przez Zwicka jako postać szlachetna. Tymczasem, według naocznych świadków, niektórzy Żydzi z oddziału Bielskiego mogli być zamieszani w zbrodnię z 1943 r. - mord na prawie 130 polskich mieszkańcach wsi Naliboki na Nowogródczyźnie.

Pytany przez PAP, jaką wiedzę na temat udziału Żydów z oddziału Bielskiego w zbrodni w Nalibokach posiada IPN, Arseniuk wyjaśnił, że Instytut Pamięci Narodowej - Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych przez partyzantów sowieckich w latach 1942-1944 na terenie byłego województwa nowogródzkiego.

"Przedmiotem śledztwa są zabójstwa pojedynczych osób, a także ataki partyzantów sowieckich na poszczególne miejscowości i zabójstwa większej liczby osób. Jednym z wątków śledztwa jest zabójstwo przez partyzantów sowieckich 128 mieszkańców miejscowości Naliboki pow. Stołpce" - poinformował rzecznik IPN w informacji przekazanej w środę PAP.

Do ataku na Naliboki doszło 8 maja 1943 r. Sprawcami byli partyzanci sowieccy z oddziałów stacjonujących w Puszczy Nalibockiej.

"Z meldunku Sidoruka - sekretarza Lidzkiego Podziemnego Rejonowego Komitetu Komunistycznej Partii Białorusi do Centralnego Sztabu Ruchu Partyzanckiego w Moskwie wynika, iż atak na Naliboki przeprowadziła Brygada +Stalina+. Znajduje to potwierdzenie w rozkazie +Płatona+ - dowódcy Baranowickiego Zgrupowania Partyzanckiego z 10 maja 1943 r., który potwierdza udział w ataku na Naliboki partyzantów z Brygady +Stalina+ i nadto z oddziałów +Dzierżyńskiego+, +Bolszewik+, +Suworowa+" - poinformował Arseniuk.

"Przesłuchani naoczni świadkowie zbrodni w swych zeznaniach relacjonują przebieg ataku, podają dane dotyczące ofiar. Odnośnie sprawców zbrodni ich zeznania są lakoniczne - stwierdzają, iż ataku dokonali +bandyci+, +partyzanci sowieccy+, osoby narodowości żydowskiej, w tym byli mieszkańcy Naliboków" - dodał Arseniuk.

Jak poinformował rzecznik IPN, "kilku świadków lakonicznie zeznaje, że wśród atakujących byli partyzanci od Bielskiego; świadkowie nie wskazują jednak, na jakich przesłankach opierają to twierdzenie; ponadto zeznania te nie są poparte żadnymi innymi dowodami np. dokumentami archiwalnymi".

Arseniuk zaznaczył jednocześnie, że część historyków również wskazuje na udział partyzantów z Oddziału Bielskiego w ataku na Naliboki, jednak autorzy nie przywołują w swych opracowaniach źródeł tych informacji.

Z kolei "jeden z byłych partyzantów sowieckich w swym pamiętniku wydanym w latach 60. wskazuje, iż obozy żydowskie założono w Puszczy Nalibockiej w drugiej połowie 1943 r., a więc już po ataku na Naliboki" - zwrócił uwagę rzecznik IPN.

"Fakt udziału partyzantów z Oddziału Bielskiego w ataku na Naliboki jest tylko jedną z wersji przyjętych w toku śledztwa" - podsumował Arseniuk.

6 stycznia na łamach "Gazety Wyborczej" opublikowano artykuł pt. "Prawdziwa historia Bielskich". Odnosząc się do wymordowania Polaków ze wsi Naliboki, przypomniano, że w 1993 r. były mieszkaniec Naliboków Wacław Nowicki opublikował książkę "Żywe echa", w której jako pierwszy przypisał zbrodnię braciom Bielskim. "Informację powtórzyli polscy i białoruscy historycy, m.in. Zygmunt Boradyn, autor monografii "Niemen - rzeka niezgody" (...). W 2001 r. Kongres Polonii Kanadyjskiej skłonił IPN do wszczęcia śledztwa przeciw partyzantom +tzw. brygady Tewjego Bielskiego+. Śledztwo trwa" - napisano na łamach "GW".

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024