Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
09.02.2009 aktualizacja 09.02.2009

Dzień Bezpiecznego Internetu 2009

<strong>10 lutego, już po raz piąty Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK, realizatorzy unijnego projektu Saferinternet.pl, organizują w Polsce <a href="http://dbi.saferinternet.pl/dbi_wiadomosci">Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).</a></strong><a href="http://dbi.saferinternet.pl/dbi_wiadomosci"> </a>Z tej okazji w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbędzie się konferencja poświęcona tematyce bezpieczeństwa najmłodszych internautów, w mediach wystartuje kampania poświęcona problemowi cyberprzemocy, a w całym kraju zorganizowane zostaną lokalne inicjatywy związane z bezpieczeństwem dzieci online - poinformowała Katarzyna Zygmunt z Fundacji Dzieci Niczyje.

Honorowy patronat nad imprezą objęli: minister spraw wewnętrznych i administracji, minister edukacji narodowej oraz prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Jak przypomina Zygmunt, Dzień Bezpiecznego Internetu, ustanowiony został w 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej jako część większego programu "Safer Internet". Jego głównym zadaniem jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Międzynarodowe obchody DBI patronatem objęła Viviane Reding - unijny komisarz ds. mediów i społeczeństwa informacyjnego.

Hasło tegorocznego DBI i związanej z nim kampanii medialnej brzmi "Baw się w Internecie - BEZPIECZNIE".

"Ma ono podkreślić pozytywny charakter Internetu, jego walory edukacyjne, rozrywkowe, ale jednocześnie przypominać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, świadomość zagrożeń i dbałość w sieci o dobro zarówno własne, jak i innych internautów" - mówi Anna Rywczyńska, koordynator projektu "Saferinternet.pl" ze strony NASK.

"W tym roku obchody DBI koncentrujemy na problemie przemocy rówieśniczej w sieci" - dodaje Łukasz Wojtasik, koordynator Akademii Bezpiecznego Internetu Fundacji Dzieci Niczyje. "Profilaktyka cyberprzemocy oraz promocja oferty pomocowej Helpline.org.pl (0 800 100 100) są przedmiotem oferty edukacyjnej, którą udostępniamy organizatorom lokalnych obchodów DBI na stronie www.dzieckowsieci.pl, oraz kampanii medialnej, która w Dniu Bezpiecznego Internetu rusza w kilku stacjach telewizyjnych, m.in. w TVP oraz TVN" - wyjaśnia.

Wzorem lat poprzednich, organizatorzy polskiej części obchodów święta zachęcają szkoły oraz inne instytucje i organizacje do podejmowania działań edukacyjnych związanych z bezpieczeństwem w sieci. Swoje propozycje takich inicjatyw pomysłodawcy rejestrować mogą w serwisie www.dbi.pl do końca lutego 2009 roku.

Z okazji DBI, 10 lutego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66, godz. 11.00) odbędzie się także specjalna konferencja prasowa. Organizatorzy zapraszają na nią dziennikarzy oraz partnerów programu "Safer Internet" w Polsce. W programie znajdą się m.in. prezentacje: obchodów DBI 2009 oraz programu "Safer Internet" w naszym kraju, badań dotyczących przestępstw wobec dzieci w Internecie, zmian legislacyjnych dotyczących bezpieczeństwa dzieci online, kampanii "Kawiarenka Przyjazna Dzieciom" oraz nowej oferty edukacyjnej kampanii "Dziecko w Sieci".

Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w konferencji osobiście NASK przygotuje transmisję na żywo, dostępną na stronie internetowej: www.dbi.pl.

Natomiast w ramach międzynarodowych obchodów DBI, Insafe, czyli europejska sieć organizacji działających na rzecz bezpieczeństwa w Internecie, zorganizowała quiz, w którym uczestniczyło ponad 6 tys. dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat. Młodzi internauci odpowiadali na pytania dotyczące przede wszystkim zasad bezpieczeństwa internetowego, ale również ogólnej wiedzy o Europie, jej kulturze i historii. Prawie połowa uczestników pochodziła z Polski. Konkursy dla dzieci odbywają się również w ramach portalu edukacyjnego www.sieciaki.pl.

10 lutego pod adresem www.sidfair.org otwarta zostanie również wirtualna wystawa multimedialnych materiałów edukacyjnych na temat bezpieczeństwa w Internecie, wypracowanych przez organizacje z różnych krajów. Znajdą się tam m.in. materiały powstałe w ramach projektu Saferinternet.pl. Wystawę będzie można odwiedzać do 24 lutego.

Organizatorzy przypominają, że do ubiegłorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu przyłączyło się 120 organizacji z 56 krajów. "W tym roku spodziewamy się jeszcze większej liczby uczestniczących państw" - mówią.

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

agt

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024