Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
11.05.2009 aktualizacja 11.05.2009

Niebezpieczne meduzy dotarły do Morza Śródziemnego

Aretuza, najbardziej niebezpieczna meduza świata, zwana także
"żeglarzem portugalskim" ze względu na naturalny pęcherz
powietrzny pełniący funkcje "żagla", dotarła do Morza Śródziemnego
- poinformował hiszpański Instytut Oceanografii w Los Alcazares.

Meduza ta żyje w Atlantyku, ale w tym roku, dzięki sprzyjającym prądom powietrznym, grupy liczące po kilkadziesiąt meduz przedostały się przez Cieśninę Gibraltarską aż do wybrzeży Murcji w południowo-wschodniej Hiszpanii. Eksperci nie wykluczają, że wkrótce mogą dotrzeć na Baleary.

Jeżeli meduza pozostanie w tych okolicach w lecie, może stać się zagrożeniem dla kąpiących się w morzu ludzi.

Aretuza mierzy 20-30 cm, ale jej macki osiągają długość do 30 metrów. Eksperci ostrzegają, ze spowodowane przez nią poparzenia mogą być bardzo niebezpieczne, m.in. wywoływać tachykardię (przyspieszenie akcji serca), skurcze mięśni i trudności z oddychaniem. Od 30 do 50 procent poparzeń kończy się w szpitalu. Uczulenie na jad może doprowadzić nawet do zatrzymania pracy serca i śmierci. Poparzenia są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, osób starszych i osłabionych.

Walka z koloniami meduz polega tylko na ich odławianiu.

Według dyrektora Instytutu, Xaviera Pastora, rozprzestrzenianie się meduz spowodowane jest zmianami klimatycznymi, a także "zaburzeniem łańcucha pokarmowego w morzu poprzez zmniejszenie się liczby ich naturalnych wrogów, ryb i żółwi".

Pastor jednak uspokaja, że w tym roku nie będzie w morzu inwazji meduz. "Tegoroczne ulewne deszcze mogą zredukować ich migracje do wybrzeży poprzez utworzenie bariery z zimniejszej i słodszej wody. Tymczasem meduzy lubią wodę ciepłą i słoną" - powiedział. "To jednak nie są oficjalne przewidywania" - dodał.

PAP - Nauka w Polsce, Grażyna Opińska

bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024