Strona główna Aktualności
Nagrody i wyróżnienia

Nagroda za najlepszą ilustrację botaniczną dla Polki

02.06.2009 Nagrody i wyróżnienia, Ludzie Nauki

Polska briolożka doc. dr hab. Halina Bednarek-Ochyra otrzymała nagrodę im. Jill Smythies przyzwaną przez angielskie Towarzystwo Linneuszowski. Naukowiec z Instytutu Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie została doceniona za najlepszą ilustrację botaniczną. Ceremonia wręczenia medalu odbyła się 21 maja w Londynie.
Wyróżnienie zostało przyznane m.in. za ilustracje do wydanej niedawno pod angielskim tytułem "The Illustrated Moss Flora of Antarctica" monografii mchów obszarów Antarktycznych.

"Wykonałam przeszło 500 rycin do rozmaitych publikacji, z czego największą jest +The Illustrated Moss Flora of Antarctica+ i zostało docenione to, że są to bardzo detaliczne rysunki przedstawiające roślinę od jej wyglądu zewnętrznego do przysłowiowej podszewki" - powiedziała PAP laureatka.

Doc. Bednarek-Ochyra jest zarówno taksonomem jak i rysownikiem, dzięki czemu - jak deklaruje - wie "jakie cechy uwypuklić, aby później można było łatwo znaleźć na tablicy czy rysunku wszystkie elementy, które pozwolą określić dany gatunek".

Badaczka podkreśla wagę rysunków w briologii. Jej zdaniem "nawet najlepszy opis nie zastąpi rysunku", a również "zdjęcia nie bardzo oddają wszystkie cechy, które są potrzebne przy identyfikacji roślin". "W briologii ważny jest dobry obrazek" - zaznacza autorka ilustracji.

Nagroda im. Jill Smythies jest jednym z sześciu wyróżnień przyznawanych corocznie przez Towarzystwo Linneuszowskie. "Nagroda jest w formie medalu. Na awersie jest Linneusz, który trzyma w ręku kwiatek i piórkiem gęsim rysuje roślinę. Na rewersie jest imię i nazwisko oraz rok, w którym dana osoba nagrodę otrzymała" - tłumaczy tegoroczna laureatka.

PAP - Nauka w Polsce, Wojciech Jabłoński

agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi