Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
26.06.2009 aktualizacja 26.06.2009

Nowo powstałe konsorcjum pomoże w walce z bronią o energii skierowanej

<strong>Przygotowanie i realizacja programu badań nad systemami obrony przed bronią o skierowanej energii - to zadanie nowo powstałego konsorcjum naukowo-przemysłowego.</strong> Powołano je z inicjatywy Wojskowej Akademii Technicznej, a w jego skład wejdzie 31 jednostek naukowych i przemysłowych liczących się na rynku polskim w tej branży - poinformował rzecznik WAT, Jerzy Markowski.

"Potrzeba podjęcia szybkich i intensywnych badań nad systemami obrony przed bronią o skierowanej energii wynika m.in. z wymagań posiadania takich zdolności stawianych przed naszymi siłami zbrojnymi przez NATO. Jest ona także odpowiedzią środowiska naukowo - przemysłowego na sformułowane przez MON priorytety obronne wpływające bezpośrednio na przyszły system bezpieczeństwa państwa" - wyjaśnia Markowski.

Udział w konsorcjum zadeklarowali m.in.: Przemysłowy Instytut Telekomunikacji, Centrum Naukowo - Produkcyjne Elektroniki Profesjonalnej RADWAR S. A., Instytut Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, kilka jednostek organizacyjnych Politechniki Warszawskiej, Politechnika Wrocławska, Politechnika Gdańska, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii, Wojskowy Instytut Techniki Uzbrojenia, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej, EMCCO GROUP , RADMOR, Radiotechnika, Centrum Techniki Morskiej, Przemysłowe Centrum Optyki, VIGO System, List intencyjny w tej sprawie podpisano w lutym 2009 r. Konsorcjum ma opracować i zrealizować program badawczo-rozwojowy "Nowe systemy uzbrojenia i obrony w zakresie energii skierowanej"

Ze strony Wojskowej Akademii Technicznej w pracach konsorcjum będą uczestniczyć: Wydział Elektroniki i Instytut Optoelektroniki. Pracami przygotowawczymi do powołania konsorcjum kierowali: dziekan WEL prof. Marian Wnuk, prodziekan WEL ds. naukowych dr hab. inż. Roman Kubacki i zastępca dyrektora IOE płk dr inż. Krzysztof Kopczyński.

Markowski zauważa, że Polska, jako jedyny kraj w tej części Europy, do tej pory nie zajmowała się problematyką obrony przed bronią skierowanej energii. "Tymczasem świat stał się światem elektronicznym i wykorzystanie broni o energii skierowanej jak np. impulsy elektromagnetyczne o mocy gigawatów czy broń laserowa, mogą skutecznie i na dużym obszarze wyeliminować z użycia ten elektroniczny świat. Wskutek działania tej broni wszystkie urządzenia i podzespoły elektroniczne, w których znajdują się niezabezpieczone układy elektroniczne ulegają bezpowrotnemu zniszczeniu. Zostają zniszczone lub wyłączone z działania komputery i wszelkie urządzenia sterujące, radiolokacja i radionawigacja, łączność przewodowa i bezprzewodowa, urządzenia zasilające itp." - podkreśla rzecznik WAT.

W piątek, 19 czerwca, podczas spotkania powołującego konsorcjum prof. Wnuk w prezentacji "Broń elektromagnetyczna jako broń nieśmiercionośna" zaproponował kilkanaście tematów badawczych, nad którymi pracowałyby strony konsorcjum. Płk Kopczyński przedstawił drugi moduł zainteresowania konsorcjum"Laserowe systemy broni energii skierowanej".

W piątek wybrano również Radę Konsorcjum. W jej skład wchodzą przedstawiciele wszystkich jednostek uczestniczących w przedsięwzięciu. Przewodniczącym został prof. Marian Wnuk. Wybrano również liderów poszczególnych programów operacyjnych. Do konsorcjum może przystąpić każdy, kto ma osiągnięcia w dyscyplinach będących przedmiotem zainteresowania konsorcjum. ESZ

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024