Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Termoluminescencyjne badanie cegieł zamku krzyżackiego

29.07.2009 Historia i kultura
Zamek malborski.Fot. S. Zdziebłowski

Zamek malborski.Fot. S. Zdziebłowski

Metodę luminescencyjną do badania wieku cegieł zamku w Malborku zastosowali - po raz pierwszy na terenie Polski - naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu. "Obecna precyzja metody pozwala na uzyskiwanie rezultatów, które mogą zadowolić badaczy nie tylko architektury średniowiecznej, ale także nowożytnej. Rzetelnie przeprowadzone pomiary oraz analiza ich wyników pozwala osiągnąć precyzję wieku rzędu 3-5 proc." - zapewnia kierująca pracami dr Alicja Chruścińska.
Projekt, którego celem jest ustalenie wieku cegieł użytych do budowy krzyżackiej siedziby, specjaliści z Zespołu Datowania Luminescencyjnego Zakładu Fizyki Półprzewodników i Fizyki Węgla w Instytucie Fizyki UMK prowadzą od trzech lat.

Stanowisko do pomiaru termoluminescencyjnego, fot. dr Krzysztof PrzegiętkaW czasie badań fizycy wykorzystują zjawisko stymulowanej luminescencji. Z fragmentów ceramiki czy cegieł pozyskuje się ziarna kwarcu i skaleni a następnie mierzy się ich sygnał luminescencyjny w czasie podgrzewania do 500 °C. Metoda umożliwia pomiar czasu od wypalenia badanego przedmiotu lub od ostatniego jego podgrzania do temperatury co najmniej 300°C.

Metoda luminescencyjna jest stosowana głównie w datowaniu wieku ceramiki i osadów geologicznych. W celu wykonania właściwych ekspertyz fizycy współpracują ściśle z archeologami, geologami i historykami. Metoda jest szeroko stosowana na świecie przy określaniu autentyczności zabytków. Badania cegieł wykonywane w Malborku to pierwsze tego typu analizy na terenie Polski.

W Malborku próbki pobrano z podziemi, gdzie panowały niezmienne warunki wilgotnościowe i gdzie nie padały promienie słoneczne, które mogłyby zafałszować wyniki analiz. Naukowcy mieli również pewność, że cegły nie pochodzą z późniejszych przebudów zamku. Próbki pochodziły z Wysokiego Zamku, Pałacu Wielkiego Mistrza i Wielkiego Refektarza. Dotychczasowe badania wykazały zbieżność z ustaleniami historyków, co dobrze wróży metodzie. Dzięki temu może być zastosowana do datowania innych konstrukcji, na temat których brak źródeł pisanych.

Wiedza o etapach powstania zamku krzyżackiego jest w dalszym ciągu niepełna. Historycy bazują na niewielkiej liczbie źródeł średniowiecznych. Wiadomo, że zamek istniał już przed 1280 rokiem, ale powiększono go znacząco w latach 1331-1343. Badania fizyków poprzedzono dogłębną analizą budowy poszczególnych części twierdzy.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi