Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Przyznano Nagrodę im. prof. Tomasza Strzembosza

15.09.2009 Historia i kultura, Nagrody i wyróżnienia
Historyk Jarosław Pałka został laureatem nagrody im. prof. Tomasza Strzembosza za książkę pt. "Generał Stefan Mossor (1896-1957). Biografia wojskowa". Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Nagroda im. prof. Tomasza Strzembosza, historyka i badacza dziejów najnowszych, jest przyznawana przez Fundacją jego imienia autorowi najlepszej książki dotyczącej najnowszej historii, tj. okresu od wybuchu II wojny światowej. W tym roku została przyznana po raz pierwszy.

"Zależało nam bardzo, by była to nagroda dla młodych historyków, ułatwiająca im swoiste przebicie się i start w zawodzie, ponieważ kwestie te były bardzo istotne dla mojego ojca. Ważny był dla niego także zapis o przystępnym języku, gdyż uważał, że książki historyczne powinny być adresowane do szerszego grona niż tylko kilku kolegów, którzy zrozumieją żargon" - mówił syn patrona nagrody, Maciej Strzembosz.

W konkursie mogły wziąć udział wyłącznie debiutanckie lub drugie w dorobku twórcy książki. Musiały być one wyłącznie dziełem oryginalnej pracy autora oraz wynikiem jego własnych badań, napisanym w języku polskim, przystępnym stylem literackim, zrozumiałym - jak zaznaczyli organizatorzy konkursu - dla "przeciętnie wykształconego człowieka". Książki musiały być wydane nie wcześniej niż w roku kalendarzowym poprzedzającym rozstrzygnięcie danej edycji konkursu. W pierwszej edycji wyjątkowo dopuszczono zgłaszanie książek wydanych dwa lata przed jej rozpoczęciem.

"Zwycięska publikacja to dobrze, rzetelnie napisana książka, oparta na solidnej kwerendzie. Wykład jest swobodny, potoczysty, choć szczegółowy, język żywy, a narracja swobodna. Wartości tej książce dodaje także osoba bohatera, osoby o nietuzinkowym życiorysie, który został przedstawiony przez autora w sposób niezwykle dyskretny, a równocześnie dobitny" - podkreślił jeden z członków jury konkursu, prof. Andrzej Paczkowski.

W I etapie konkursu trwającym od 1 stycznia do 30 kwietnia każdy z członków jury oceniał wybrane przez siebie książki spośród zgłoszonych, a następnie nominował jedną z nich do nagrody. Nominacje mogła zgłaszać również Rada Fundacji. Podczas II etapu (od 1 maja do 10 września) członkowie jury zapoznali się ze wszystkimi nominowanymi książkami i w głosowaniu wybrali zwycięzcę nagrody, która wyniosła 20 tys. zł i została wręczona w dniu urodzin jej patrona - 11 września.

W tegorocznej edycji konkursu przeprowadzonej we współpracy z Instytutem Studiów Politycznych PAN i Collegium Civitas, spośród 18 nadesłanych na konkurs książek do nagrody nominowano pięć z nich: "Żoliborz 1944. Dzieje militarne II Obwodu Okręgu Warszawa AK w Powstaniu Warszawskim" Grzegorza Jasińskiego, "Kościół katolicki na Grodzieńszczyźnie 1939-1956" Larysy Mikhailik (Larysy Michajlik), "Konstanty Turowski. Życie. Działalność. Myśl społeczno-polityczna" Jarosława Rabińskiego, "Życie społeczno-polityczne w Wielkopolsce w latach 1956-1970" Rafała Reczka oraz publikację zwycięską.

"Do napisania tej książki skłoniła mnie przede wszystkim chęć przedstawienia kontrowersji, jakie wzbudza postać gen. Mossora. Drugim bodźcem były wykłady magisterskie prof. Poksińskiego, który niezwykle interesująco opowiadał o jego losach. Podczas pisania korzystałem później z jego osobistego archiwum oraz z zasobów Centralnego Archiwum Wojskowego, Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Akt Nowych i Instytutu Sikorskiego w Londynie. Jestem bardzo wzruszony otrzymaną nagrodą i stanowi ona dla mnie bodziec do dalszej pracy" - powiedział PAP laureat nagrody.

W skład jury nagrody im. prof. Tomasza Strzembosza weszli: ostatni prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski (przewodniczący), Irena Lasota, prof. Andrzej Paczkowski, prof. Wojciech Roszkowski, prof. Tomasz Szarota oraz dr hab. Marek Wierzbicki (sekretarz nagrody). AKN

PAP - Nauka w Polsce

hes/ gma/ bsz

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi