29.02.2020
PL EN
03.08.2010 aktualizacja 03.08.2010

Zmarł prof. Zbigniew Pietrasiński, wybitny polski psycholog

Prof. Zbigniew Pietrasiński był jednym z założycieli Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. W swojej pracy badawczej zajmował się psychologią pracy, twórczości oraz psychologią dorosłego człowieka. Zmarł 30 lipca w wieku 84 lat.

Prof. Pietrasiński był autorem kilkunastu książek, wśród których znalazły się m.in.: "Sztuka uczenia się", "Rozwój człowieka dorosłego", "Mądrość, czyli świetne wyposażenie umysłu" czy "Ekspansja pięknych umysłów".

W swojej ostatniej książce przekonywał, że nadchodzi era doskonalenia się samych ludzi, czas ekspansji pięknych umysłów, zachłannych na wiedzę i mądrość, wolnych od fanatyzmu i przesądów. Zdaniem Pietrasińkiego oprócz genów i środowiska ważnym czynnikiem kształtującym człowieka jest samoprogramowanie się jednostki. Psycholog wychodził z założenia, że we współczesnym świecie następuje wzrost autonomii jednostek i słabnięcie wpływu wychowawców, co może być największą dotychczas szansą dla ludzkiej autokreacji.

Zbigniew Pietrasiński pracę magisterską pisał u prof. Tadeusza Tomaszewskiego, jednego z najsłynniejszych polskich psychologów. Pietrasiński przez długi czas związany był z Uniwersytetem Warszawskim, pracował w Instytucie Psychologii PAN, a w 1996 roku wraz z prof. Andrzejem Eliaszem i prof. Januszem Reykowskim założył Wyższą Szkołę Psychologii Społecznej w Warszawie.

Patronując twórczości studenckiej, stworzył pismo "Psychologia w Teatrze Życia" oraz Galerię "Wnęka". Jego pasją było popularyzowanie psychologii i jej zastosowań. LT

PAP - Nauka w Polsce

tot/

Copyright © Fundacja PAP 2020