Strona główna Aktualności
Imprezy naukowe

W Poznaniu Ogólnopolski Festiwal Nauki Przyrodnicze na Scenie 4

14.09.2010 Imprezy naukowe, Popularyzacja nauki
Festiwal Nauki Przyrodnicze na Scenie. Foto arch.: Mirosław Trociuk.

Festiwal Nauki Przyrodnicze na Scenie. Foto arch.: Mirosław Trociuk.

Nauczyciele i uczniowie szkół ponadpodstawowych, dydaktycy z wyższych uczelni oraz popularyzatorzy fizyki i nauk przyrodniczych z całej Polski przyjadą do Poznania na Ogólnopolski Festiwal Nauki Przyrodnicze na Scenie 4. Impreza odbędzie się w dniach 24 i 25 września na Wydziale Fizyki UAM.
Nauki Przyrodnicze na Scenie to rodzaj warsztatów dla popularyzatorów tych nauk. Na imprezę odbywającą się w Poznaniu przyjeżdżają zespoły z całej Polski i prezentują swoje programy, czyli demonstracje, przedstawienia teatralne i opracowania multimedialne, gdyż w takich kategoriach są oceniane grupy. Najlepsi mają szansę wyjechać na Europejski Festiwal "Science on Stage".

"Festiwal, chociaż otwarty dla publiczności, ma charakter warsztatów, podczas których zespoły prezentują swoje dokonania i podpatrują dokonania innych" - powiedział PAP prof. Wojciech Nawrocik, przewodniczący Krajowego Komitetu Organizacyjnego (KKO) Ogólnopolskiego Festiwalu +Nauki Przyrodnicze na Scenie+. - Jury w każdej kategorii wyróżnia najlepsze zespoły."

Pierwowzorem polskiego festiwalu był festiwal europejski. Kiedy pojawił się pomysł organizacji tego rodzaju imprezy w Polsce, Wydział Fizyki UAM podjął wyzwanie i od 2000 roku prowadzi polską wersję imprezy. Przez pierwsze trzy lata pod nazwą "Fizyka na Scenie", a potem - "Nauki Przyrodnicze na Scenie".

Nauki Przyrodnicze na Scenie 4 będą promować nowe rozwiązania w dziedzinie energetyki, które mają szansę zabezpieczyć szybko rosnące zapotrzebowanie na czystą i tanią energię. Organizatorzy na swojej stronie internetowej informują, że zależy im na przekonaniu uczestników festiwalu do idei wprowadzenia energetyki jądrowej w Polsce i pokazaniu młodzieży, że może ona zabezpieczyć potrzeby energetyczne naszego kraju.

"W tym roku w festiwalu weźmie udział ponad 350 osób z 38 szkół podstawowych i ok. 50 obserwatorów ze szkół, które nie uczestniczą aktywnie w spotkaniu - informuje prof. Nawrocik. -Nauczyciele, którzy sami zostali laureatami, lub których uczniowie zostali wyróżnieni, mają szansę wyjechać w kwietniu 2011 roku na Europejski Festiwal +Science on Stage+ w Kopenhadze".

Laureaci, czyli zespoły, które zostają zaproszone na festiwal europejski mają okazję na własne oczy zobaczyć nowoczesne technologie, tak jak to było podczas "Science on Stage 2" w 2007 r. w Grenoble, kiedy to zorganizowano wycieczkę do synchrotronu europejskiego European Synchrotron Radiation Facility (ESRF).

Wówczas też po raz pierwszy zaproszono polską reprezentację do udziału w festiwalu europejskim na koszt organizatorów. Na "Science on Stage 2" wyróżniono Remigiusza Krysiaka, ucznia I LO w Lesznie za demonstrację pt. "Złoto alchemików", w której, przy użyciu zestawu skonstruowanego wspólnie z ojcem, zaprezentował pokrywanie przedmiotów metalowych warstwą miedzi o kolorze złota.

Zdaniem prof. Nawrocika, wyjazd za granicę pomaga nauczycielom nie tylko w doskonaleniu języka, ale i w podnoszeniu kwalifikacji, wymianie doświadczeń i nawiązaniu nowych kontaktów zawodowych. Według niego, uczniowie przeżywają w ten sposób wielką przygodę i również mają okazję dużo się nauczyć.

PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Nowak

agt/bsz

Festiwal Nauki Przyrodnicze na Scenie. Foto arch.: Mirosław Trociuk.

Festiwal Nauki Przyrodnicze na Scenie. Foto arch.: Mirosław Trociuk.

Festiwal Nauki Przyrodnicze na Scenie. Foto arch.: Mirosław Trociuk.

Festiwal Nauki Przyrodnicze na Scenie. Foto arch.: Mirosław Trociuk.

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi