Strona główna Aktualności
Popularyzacja nauki

Rozstrzygnięto IV edycję Ogólnopolskiego Festiwalu "Nauki przyrodnicze na scenie"

27.09.2010 Popularyzacja nauki, Festiwale nauki
Uczniowie z Olsztyna, Świnoujścia i Czempinia zdobyli pierwsze miejsca w trakcie rozstrzygniętej 25 września w Poznaniu IV edycji Ogólnopolskiego Festiwalu "Nauki przyrodnicze na scenie".

Laureaci byli oceniani w kategoriach: demonstracja, prezentacja multimedialna i przedstawienie.

Pierwsze miejsce w kategorii demonstracja zajął Robert Małocha, uczeń z Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie, który przygotował pokaz " Elektroniczna cewka Tesli z podwójnym rezonansem DRSSTC".

"Budując takie urządzenie nauczyłem się o wiele więcej niż w szkole. Bardzo się cieszę z wygranej i zamierzam nadal rozwijać się w tym kierunku" - powiedział PAP laureat.

Projekt został zrealizowany pod opieką nauczyciela Ryszarda Pieluchowskego, który, jako opiekun laureata, będzie miał okazję wyjechać na międzynarodową edycję imprezy "Science on stage". Odbędzie się ona w 2011 roku w Kopenhadze.

Najlepszą prezentację multimedialną na temat promieniotwórczości gleb w Świnoujściu w miejscach najczęściej uczęszczanych przygotowała grupa uczniów ze świnoujskiego LO pod opieką Ewy Pater.

W kategorii przedstawienie pierwsze miejsce zajęła grupa uczniów z gimnazjum Czempiniu, która na festiwalu wystawiła przedstawienia: "Klara" i "Okularnicy".

W IV edycji ogólnopolskiego festiwalu "Nauki przyrodnicze na scenie" wzięło udział ponad 300 uczniów szkół ponadpodstawowych. Wydarzenie trwało dwa dni.

Jak powiedział PAP prof. Wojciech Nawrocik, przewodniczący komitetu organizacyjnego, głównym celem imprezy jest zachęcenie młodych ludzi do eksperymentowania i zabawy z naukami ścisłymi.

"Obserwujemy jak w społeczeństwie coraz mniej osób interesuje się przedmiotami przyrodniczymi, a przede wszystkim fizyką. Młodzież nie lubi tego przedmiotu, wydaje im się trudny. Z drugiej strony cały postęp technologiczny zawdzięczamy w dużej mierze właśnie fizyce. Ta impreza ma na celu pokazanie, że fizyka może być ciekawa i wcale nie taka trudna" - powiedział PAP prof. Nawrocik.

Do festiwalu zgłoszono m.in. samozasilający się silnik magnetohydrodynamiczny, turbiny wodne i wiatrowe i "bazukę z ziemniaków". Uczniowie przygotowali również prezentacje m.in. na temat fuzji termojądrowej, niekonwencjonalnych źródeł uzyskiwania energii i astrografii.

Wątkiem przewodnim festiwalu był temat energetyki jądrowej ujęty z wielu perspektyw: od nauk przyrodniczych i fizyki po nauki techniczne.

Impreza jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla uczniów, ale także dla ich opiekunów, którzy mogą przy okazji wymienić się doświadczeniami.

"Ten wyjazd jest dla nas inspiracją. Te spotkania to ładowanie akumulatorów na cały rok nauczania fizyki" - zapewniła PAP Justyna Bartol-Baszczyńska, nauczycielka z Rogoźna.

Festiwal "Nauki przyrodnicze na scenie" jest kontynuacją festiwalu "Fizyka na scenie" i odbywa się od 2000 roku. Organizatorzy w ostatnich latach starają się rozszerzyć tematykę imprezy o inne przedmioty ścisłe, stąd zmiana nazwy imprezy. RPO

PAP - Nauka w Polsce

mhr/bsz
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi