Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
22.04.2011 aktualizacja 22.04.2011

Kosmiczne rośliny i kwiaty mogą być czarne

Na planetach krążących wokół gwiazd będących czerwonymi karłami, rośliny mogą być barwy czarnej lub szarej. Takie są wyniki badań brytyjskiego naukowca - poinformowała BBC. 



Jak wynika z badań Jacka O'Malley-Jamesa, doktoranta astrobiologii na St. Andrews University, przedstawionych na National Astronomy Meeting w Llandudno (Walia) czarna barwa umożliwi im absorpcję większej ilości promieniowania świetlnego do fotosyntezy i przekształcenia dwutlenku węgla w związki organiczne.

O'Malley-James stworzył modele najczęściej spotykanych Kosmosie systemów gwiezdnych, z dwoma-trzema gwiazdami w różnych wariantach. Wymodelowane przez niego systemy zawierały gwiazdy zbliżone do Słońca i czerwone karły oraz planety orbitujące wokół jednej lub dwóch gwiazd. Badania określiły iż życie na planetach powinno rozwijać się w "strefie sprzyjającej życiu" wokół gwiazd. Życie roślinne na tych planetach powinno także przypominać znane z Ziemi, gdzie rośliny używają energii słonecznej do zamiany dwutlenku węgla i wody w tlen i związki organiczne, takie jak cukry. Jednak flora na tych planetach, aby zachować proces fotosyntezy, ulegnie adaptacji do różnych warunków oświetlenia.

Jak twierdzi O'Malley-James, jeśli planeta znajduje się w systemie zawierającym dwie lub więcej gwiazd, istnieje wiele potencjalnych źródeł energii napędzających fotosyntezę. Ponieważ temperatura gwiazd determinuje ich kolor i barwę światła używaną do fotosyntezy, w zależności od koloru gwiazd różny będzie typ ewolucji roślin.

Jak dodaje, w systemie potrojnym Gliese 667 zawierającym planety przypuszczalnie zbliżone masą do Ziemi, na planetach gdzie głównym źródłem światła są czerwone karły, możliwe życie roślinne będzie barwy czarnej lub szarej.

Jednak bardziej oryginalne będzie życie roślinne na planetach oświetlanych przez daleką gwiazdę zbliżoną do Słońca i bliskiego czerwonego karła. Mogą tam bowiem istnieć dwa rodzaje roślin. Rośliny używające światła pochodzącego od dalekiej gwiazdy zbliżonej do Słońca będą miały jasną barwę. Rośliny pobierające światło od czerwonego karła będą barwy ciemnej - czarnej lub szarej. Jak wyjaśnia O'Malley-James taki kolor roślin będzie konieczny dla zaabsorbowania całego dostępnego promieniowania bliskiej czerwonej gwiazdy.

Według naukowca możliwe jest także iż rośliny będą używały promieniowania podczerwonego bądź nadfioletowego do napędzania fotosyntezy. O'Malley-James twierdzi także iż w przypadku planet orbitujących wokół dwóch gwiazd przypominających Słońce, promieniowanie pochodzące od wybuchów na nich, może spowodować, że rośliny wytworzą same mechanizmy blokujące promieniowanie UV. MMEJ

PAP - Nauka w Polsce

 tot/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024