Strona główna Aktualności
Świat

Z synchrotronem na poszukiwanie życia

23.06.2011 Świat
Nowa technika wykorzystująca synchrotronowe promieniowanie rentgenowskie umożliwia analizę wnętrza nieprzezroczystych próbek i określenie na przykład, czy dany materiał - skała z Marsa lub Księżyca - posiada w swym wnętrzu molekuły niezbędne do powstania życia. Technika ta, po modyfikacjach może znaleźć zastosowanie również w bardziej przyziemnych badaniach, między innymi z dziedziny fizyki, geologii, chemii (badania z zakresu chemii materiałowej) oraz w szeroko rozumianym przemyśle, donosi "Nature Materials".

Promieniowanie rentgenowskie od dość dawna stosowane jest w medycynie (obecnie w formie tomografii rentgenowskiej). Technika ta pozwala na bezinwazyjną analizę wnętrza pacjenta.

Naukowcy zajmujący się badaniem materiałów pozazdrościli lekarzom możliwości oglądania "tego czego nie widać" i stworzyli nową synchrotronową technikę, która w oparciu o promieniowanie rentgenowskie, inaczej zwane X, umożliwia niedestruktywne badanie wnętrza nieprzezroczystych materiałów w atomowej rozdzielczości!

Prace prowadzono w dwóch instytutach badawczych, finlandzkim University of Helsinki oraz francuskim - European Synchrotron Radiation Facility (ESRF).

Urządzenie to jest dość skomplikowane i wymaga synchrotronu, który generuje bardzo jasną wiązkę promieniowania X, która następnie kierowana jest na analizowany nieprzezroczysty materiał, w celu wizualizacji wiązań chemicznych molekuł znajdujących się we wnętrzu próbki.

Dzięki temu możliwe jest określenie czy w środku skały np. z Marsa są cząsteczki zawierające węgiel albo tlen i wodór. Co więcej, nowe urządzenie pozwala na bardzo precyzyjną identyfikację typu wiązań chemicznych, dzięki czemu naukowcy są w stanie stwierdzić, czy dane wiązania pomiędzy atomami węgla stanowią fragment cząsteczki grafitu, diamentu, czy też innej formy węgla lub molekuły. Podobnie jest z wodorem i tlenem zawartym we wnętrzu analizowanych próbek (np. skał), które to atomy można z pomocą promieniowania synchrotronu przypisać wodzie lub innym molekułom.

Według naukowców, na dzień dzisiejszy nowo opracowane urządzenie działające w oparciu o synchrotronowe promienie X nie nadaje się do badań biologicznych, gdyż używana wiązka promieniowania jest po prostu zbyt silna (każdy biologiczny materiał oświetlony nią uległby zniszczeniu). Obecnie trwające prace badawcze mają na celu zmodyfikowanie układu, by ten mógł znaleźć zastosowanie również w biologii i diagnostyce medycznej.

Jak dodają autorzy odkrycia, nie zmienia to faktu, że układ ten doskonale nadaje się do bardzo zaawansowanych badań materiałowych, między innymi z zakresu fizyki, geologii, chemii materiałowej, czyli wszędzie tam gdzie ważne jest niedestruktywne poznanie nieprzezroczystego wnętrza materiału. Naukowcy mają również nadzieję na spopularyzowanie urządzenia do badań materiałowych prowadzonych na potrzeby szeroko rozumianego przemysłu. KLG

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi