Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
19.09.2011 aktualizacja 19.09.2011

Trwa VII edycja konkursu Popularyzator Nauki

<strong>Trwa VII edycja konkursu &quot;Popularyzator Nauki&quot;, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Rozstrzygnięcie nastąpi podczas uroczystej gali na przełomie roku. Celem konkursu jest promowanie ludzi nauki, zespołów naukowych, dziennikarzy i redakcji, wyróżniających się w popularyzacji nauki polskiej w społeczeństwie.</strong><br /><br />Konkurs jest rozgrywany w dwóch kategoriach: naukowiec lub instytucja naukowa oraz dziennikarz, redakcja lub instytucja nienaukowa. Wyróżniane są także najlepsze prezentacje podczas festiwali nauki. W tym roku po raz drugi postanowiliśmy wyróżnić także najaktywniejszych rzeczników uczelni i instytucji naukowych, dzięki którym media uzyskują wiele ciekawych informacji.


Kandydatów do nagrody zgłaszać mogą instytucje, uczelnie i środowiska naukowe, resort nauki, naukowcy, a także organizatorzy konkursu.

Zgłoszenia kandydatów - z opisem ich dokonań - należy kierować na adres mailowy: naukawpolsce@pap.pl, najpóźniej do 15 listopada. Sylwetki kandydatów zostaną następnie zaprezentowane w serwisie Nauka w Polsce.

Laureatów wyłoni jury z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Nauki, serwisu Nauka w Polsce i środowiska naukowego. Laureaci otrzymają tytuł Popularyzatora Nauki 2011 oraz okolicznościowe statuetki i nagrody rzeczowe.

W pierwszej edycji konkursu "Popularyzator Nauki", która odbyła się w 2005 roku, laureatami zostali: prof. Magdalena Fikus, dział naukowy "Gazety Wyborczej" oraz Paweł Napiorkowski z Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego.

Fizyk z UŚ w Katowicach, Jerzy Jarosz, dziennikarz TVP Wiktor Niedzicki, Szkoła Festiwalu Nauki w Warszawie oraz zespół naukowców z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN - to laureaci drugiej edycji konkursu.

W kolejnych edycjach po tytuł Popularyzatora Nauki sięgali m.in. prof. Tomasz Twardowski z Polskiej Federacji Biotechnologii, dr Ryszard Kowalski z Akademii Podlaskiej, dr Stanisław Bajtlik z Centrum Astronomicznego PAN, prof. Andrzej Kokowski z Instytutu Archeologii UMCS, prof. Wojciech Nawrocik z Instytutu Fizyki UAM, dr Jan Olejniczak z Uniwersytetu Łódzkiego, mgr Joanna Szlichcińska z SGGW, dr hab. Maciej Geller – dyrektor Festiwalu Nauki w Warszawie, Koło Młodych Fizyków PŁ, Instytut Problemów Jądrowych w Świerku, Centrum Nauki Kopernik, Instytut Oceanologii PAN.

Wśród wyróżnionych w minionych latach dziennikarzy i redakcji znaleźli się m.in. red. Marian Nowy, red. Olga Woźniak, red. Dorota Truszczak, dr Tomasz Rożek, dr Tadeusz Zaleski, Polskie Radio Szczecin, zespół "Dzika Polska" z TVP, Cezary Łasiczka i Hanna Zielińska z Radia TOK FM.

Codzienny, redagowany na bieżąco serwis Nauka w Polsce (www.naukawpolsce.pap.pl) - wydawany przez Polską Agencję Prasową, a finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - zawiera oryginalne, zdobywane i opracowywane przez dziennikarzy oraz współpracowników serwisu informacje i artykuły, prezentujące osiągnięcia polskich naukowców, instytutów czy uczelni.

Są to informacje o odkryciach, wynalazkach, badaniach polskich naukowców, nagrodach i wyróżnieniach dla uczonych, a także informacje dotyczące życia szkół wyższych, działań ministerstwa nauki, inicjatyw legislacyjnych, wiadomości z konferencji naukowych czy współpracy nauki z gospodarką. Serwis zawiera wersję angielską.

Codziennie w serwisie Nauka w Polsce pojawia się ok. 30-40 nowych informacji; starsze pozostają w archiwum, do którego dostęp ułatwia prosta w obsłudze wyszukiwarka. Niemal wszystkie informacje ilustrowane są zdjęciami, linkowane, niektóre wzbogacane plikami. Od niedawna serwis zamieszcza także filmy wideo.

Redakcja serwisu włącza się też do popularyzacji nauki poprzez działalność pozamedialną - organizuje doroczny konkurs "Popularyzator Nauki", uczestniczy w niektórych festiwalach nauki, wiele imprez naukowych obejmuje patronatem medialnym.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024