Strona główna Aktualności
Technologie

Już ponad milion obiektów cyfrowych z Polski w Europeanie

14.02.2012 Technologie
Już ponad milion obiektów cyfrowych - m.in. zdigitalizowanych książek, nagrań czy obiektów muzealnych - udostępniły polskie instytucje Europeanie - portalowi, który gromadzi dane o zcyfryzowanym dziedzictwie kulturowym europejskich instytucji. Poinformowało o tym na swojej stronie Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS).
Europeana (http://www.europeana.eu/) udostępnia obecnie dane na temat niemal 23 mln obiektów. Polskę pod względem liczy udostępnianych obiektów wyprzedza 7 krajów: Francja (ponad 3,6 mln obiektów), Niemcy (3,3 mln), Szwecja (2,3 mln), a także Włochy, Hiszpania, Norwegia i Holandia.

Europejską bibliotekę zasila sieć tzw. agregatorów metadanych - dużych serwisów internetowych, które gromadzą dane ze współpracujących instytucji i po wstępnym przetworzeniu przekazują je Europeanie.

Jedynym polskim agregatorem metadanych jest Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC), której operatorem jest PCSS. FBC pośredniczy w transferze danych z 70 serwisów do Europeany. Dane te pochodzą w sumie z kilkuset instytucji kultury - zarówno bibliotek, jak i archiwów czy muzeów.

W ramach zakończonej 8 lutego aktualizacji danych, w drugim tygodniu lutego Federacja Bibliotek Cyfrowych przekazała Europeanie dane o ponad 780 tys. obiektów. Jednak już wcześniej kilka polskich instytucji, niezależnie od FBC dostarczyło do Europeany informacje o ponad 310 tys. obiektów. Tak więc 8 lutego 2012 r. łączna liczba obiektów cyfrowych widocznych w serwisie Europeana, a udostępnianych przez polskie instytucje kultury i nauki przekroczyła milion.

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, operator Federacji Bibliotek Cyfrowych, poza współpracą w zakresie dostarczania metadanych, pełni również rolę krajowego koordynatora działań PR Europeany. Prace te są realizowane w ramach projektu Europeana Awareness, we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Informacje o pierwszym milionie udostępnionych danych można znaleźć na stronie PCSS: http://www.man.poznan.pl/online/pl/artykuly/1727/

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/ bsz

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

"Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta "Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta

Intelektualny i naukowy motor świata, a przy tym miasto, które imponowało przepięknymi i mądrze zorganizowanymi rozwiązaniami architektonicznymi... Opinię godną starożytnej Aleksandrii czy mitycznej Atlantydy miał ponad tysiąc lat temu Bagdad, dziś kojarzony z chaosem i zamachami.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek
Albert Einstein

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi

-->