Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
26.03.2012 aktualizacja 26.03.2012

Gimnazjaliści z Inowrocławia podsumowali popularnonaukowy projekt archeologiczny

.Uczniowie klasy medialnej Gimnazjum Katolickiego w Inowrocławiu, którzy brali udział w projekcie. Fot. Ł. Oliwkowski .Uczniowie klasy medialnej Gimnazjum Katolickiego w Inowrocławiu, którzy brali udział w projekcie. Fot. Ł. Oliwkowski

&quot;<strong>Uczniowie z Gimnazjum Katolickiego w Inowrocławiu wcielili się w rolę badaczy, których celem było promowanie i popularyzowanie wiedzy o słabo znanych grodziskach średniowiecznych w powiecie inowrocławskim.</strong> Działania gimnazjalistów związane były z realizacją humanistycznego projektu edukacyjnego&quot; - poinformował PAP inicjator przedsięwzięcia Łukasz Oliwkowski, polonista, doktorant Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Młodzież skupiła się na badaniu grodzisk w Ostrowie k. Wierzchosławic, Liszkowie, Borkowie, Kołudzie Wielkiej, Kościelcu Kujawskim, Kruszy Zamkowej, Szarleju i Mietlicy. Jedynie dwa ostatnie są nieco lepiej rozpoznane.

"Na atrakcyjność, a jednocześnie konieczność przeprowadzenia projektu wpłynął fakt, że o grodziskach niewiele wiadomo i niestety grozi im niebezpieczeństwo zniszczenia na skutek współczesnej działalności człowieka. Na ogół przeprowadzane były tylko w ich obrębie powierzchniowe badania lub po prostu wpisywano zabytek do ewidencji" - wyjaśnia Oliwkowski.

Zadaniem projektu było uświadomienie ogromnej wartości kulturowej, historycznej i potencjału turystycznego tych reliktów przeszłości. Pierwszym etapem był rajd rowerowy, wskazujący potrzebę wyznaczania szlaku grodzisk rozlokowanych wokół Inowrocławia. Na jego podstawie młodzież opracowała mapy z trasami rowerowymi. Później przystąpiono do gromadzenia materiałów naukowych: zdjęć, analizowania grodzisk na zdjęciach satelitarnych, tworzenia filmów i aktywnego e-mailingu, ponieważ konieczne okazało się zaangażowanie w projekt różnych instytucji. Jeden z uczniów przygotował makietę jednego z grodzisk. Inicjator projektu wykonał natomiast zdjęcia lotnicze obiektów. W przypadku większości z grodzisk zostały one uchwycone z lotu ptaka pierwszy raz.

"Nieocenioną pomocą służył projektowi Marcin Danielewski, doktorant na Wydziale Historii Średniowiecznej UAM, który w listopadzie spotkał się z uczniami w szkole i podzielił się swoją wiedzą" - dodaje Oliwkowski.

Efekty pracy grupy projektowej zaprezentowano 19 marca w Salonie Literacko-Artystycznym przy Bibliotece Głównej w Inowrocławiu. Oprócz wykładów odbyła się również promocja książki pt. "Terra Incognita. Wokół inowrocławskich grodzisk" (red. Ł. Oliwkowski).

Patronat naukowy nad projektem objął Wydział Historii Średniowiecznej UAM. Sponsorem uczniowskich działań był Urząd Gminy Inowrocław. Jak poinformował Łuksz Oliwkowski, uczestnicy projektu pragną wykorzystać duże zainteresowanie, jakie wzbudził ich projekt. Planowany jest festyn archeologiczny, kolejne rajdy rowerowe oraz budowa strony internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ krf/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024