Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
18.04.2012 aktualizacja 18.04.2012

Rozpoczęło się II Krajowe Forum Spalania Biomasy

<strong>Biomasa powinna być wykorzystywana w Polsce głównie do wytwarzania energii cieplnej w małych i średnich ciepłowniach</strong> – uważa prof. Adam Guła z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Uczestniczy on w rozpoczętym w środę II Krajowym Forum Spalania Biomasy.

Według naukowca za takim wykorzystaniem tego źródła energii odnawialnej przemawia jedno z jego największych ograniczeń, czyli mała gęstość biomasy, która powoduje, że trzeba transportować jej olbrzymie ilości.

„W polskich warunkach klimatycznych należałoby używać biomasy do produkcji ciepła, a nie energii elektrycznej w lokalnych małych i średnich jednostkach” - zauważył prof. Guła.

Według podanego przez niego przykładu elektrownia o mocy 400 MW, aby uzyskać 5-proc. udział energii z biomasy, potrzebuje dziennie 500 ton tego surowca. Ciężarówki przewożące go z odległości do 100 km, pokonywałyby dziennie dystans 5 tys. km, czyli odległość z Moskwy do Lizbony.

Naukowiec z AGH przywołał przykłady niewielkich ciepłowni w Polsce w Lubaniu, Trzebiechowie czy Chrzelicach, które do ogrzewania wykorzystują lokalnie wyprodukowaną biomasę. Jak zauważył, takich przedsięwzięć jest niewiele, bo główną barierą w upowszechnianiu tego typu źródeł energii jest brak środków na finansowanie inwestycji.

„Rolnicy i małe podmioty nie mają na to pieniędzy. Potrzebna jest pomoc państwa, bowiem przy 40-proc. wsparciu tego typu przedsięwzięć, w ciągu 10 lat mogłoby powstać 250-300 tys. lokalnych kotłów tego typu” - ocenił.

Rozpoczęte w środę w Akademii Górniczo-Hutniczej dwudniowe Forum Spalania Biomasy jest poświęcone wszelkim aspektom wykorzystania biomasy do celów energetycznych. Cykliczne przedsięwzięcie organizowane jest od 2011 roku przez Zespół Center for Business Education.

W debacie uczestniczą przedstawiciele nauki, przemysłu oraz eksperci z Polski i zagranicy. Podczas Forum rozdane zostaną nagrody „Tytani Energii”, przyznane przedstawicielom branży energetycznej wykorzystującym biomasę. Jednym z patronów medialnych konferencji jest Polska Agencja Prasowa.

PAP - Nauka w Polsce

rgr/ mki/ jbr/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024