Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
20.04.2012 aktualizacja 20.04.2012

Rozpoczyna się XII Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

<strong>Ponad 150 wykładów, pokazów, koncertów, debat czeka na uczestników Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, którego XII edycja rozpoczyna się w piątek. </strong>Tematem przewodnim trwającego do 24 kwietnia festiwalu, jest „społeczeństwo informacyjne”. 

Festiwal organizują Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Jednym z patronów medialnych festiwalu jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

Główne imprezy festiwalu poświęcone będą różnym aspektom informacji. Wydarzenie zainauguruje debata „Zmysły w Sieci. Polacy, internet, seks", która odbędzie się Centrum Kultury "Dwór Artusa”. Wezmą w niej udział: prof. dr hab. Tomasz Szlendak z Instytutu Socjologii UMK oraz dr hab. Zbigniew Izdebski z Uniwersytetu Zielonogórskiego, którzy ocenią m.in. seksualność Polaków w internecie.

Janusz Leon Wiśniewski, pochodzący z Torunia pisarz i naukowiec, autor książki "Na fejsie z moim synem", opowie o doświadczeniu pisania powieści przez internet przez wielu twórców naraz. Połączenie kwestii technologicznych ze społecznymi omówią dyskutanci trzeciej imprezy głównej - panelu z udziałem Edwina Bendyka z "Polityki", kognitywisty prof. Włodzisława Ducha oraz socjologa prof. Andrzeja Zybertowicza z UMK.

Dlaczego muchówki z rodziny plujkowatych przybywają na ludzkie zwłoki w ściśle określonym terminie? Dlaczego maski zyskały popularność w wielu odmiennych kulturach? Jakie są najpopularniejsze mity związane z mózgiem i umysłem? Jak powstaje niezwykle przyjemny dla naszych zmysłów aromat chleba? Jakie zmiany obyczajowe wywołało pojawienie się … roweru? Odpowiedzi m.in. na takie pytania poznają goście festiwalowych wykładów i warsztatów.

Miłośnicy historii będą mogli pielgrzymować toruńskim fragmentem szlaku św. Jakuba, zaś ekonomiści przeprowadzą warsztaty "Nie nokautuj przeciwnika, bo w mediacji konflikt znika". Wydział Sztuk Pięknych UMK przygotowuje z kolei wykład pt. "Kabloprędkatory w cyfrabelowym pajęczynetowidzie".

Po raz drugi podczas Festiwalu Nauki i Sztuki na Rynku Staromiejskim stanie "Namiot Przygód", w którym swoje widowiskowe doświadczenia pokażą chemicy, fizycy oraz medycy. Będzie można skorzystać również z mobilnego laboratorium, gdzie przeprowadzana będzie m.in. analiza wody.

Wiele atrakcji znajdą dla siebie również miłośnicy astronomii, na których czekają pokazy robotów marsjańskich, prezentacje modeli największych teleskopów, a nawet koncert pod 620-tonowym radioteleskopem. Magda Sokołowska z Muzeum Okręgowego w Toruniu poprowadzi zajęcia pt. "Kosmiczne babki - o kobietach w astronomii". Impreza odbędzie się 21 i 24 kwietnia o godz. 11 w Domu Mikołaja Kopernika.

Przez cztery dni w Dworze Artusa przy Rynku Staromiejskim prezentowane będą modele obecnych i projektowanych teleskopów z obserwatoriów ESO na pustyni Atakama w Chile. Wystawa "ESO - liga mistrzów nie tylko dla astronomów" będzie dostępna od 21 do 24 kwietnia.

„Niebo pełne dźwięków - muzyka przestrzeni" to tytuł koncertu projektu muzycznego HAVEN, którego będzie można wysłuchać pod 620-tonowym radioteleskopem w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach koło Torunia. Czasza radioteleskopu zamieniona zostanie w największy w Polsce ekran, na którym wyświetlane będą symulacje ESA i NASA. Koncert odbędzie się w niedzielę, 22 kwietnia, o godz. 21.

W poniedziałek, 23 kwietnia, publiczność po raz pierwszy obejrzy nowy element toruńskiego Planetarium, czyli poświęconą Ziemi wystawę „Geodium”. Jej centralnym elementem jest globus o średnicy ponad 2 m, na którym za pomocą gry świateł można obserwować zjawisko dnia i nocy oraz następstwa pór roku. Na wystawie znajdą się plastyczne instalacje wulkanu, lodowca czy krajobrazu zagospodarowanego przez człowieka.

Wstęp na imprezy Festiwalu Nauki jest wolny. Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie internetowej: http://www.festiwal.torun.pl

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ olz/ agt/  bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024