Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
20.04.2012 aktualizacja 20.04.2012

Fotografie Machu Picchu na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu

<strong>Ponad 30 wielkoformatowych fotografii oraz map pomnika cywilizacji inkaskiej, miasta-twierdzy Machu Picchu </strong>można oglądać od piątku na wystawie na wrocławskim Uniwersytecie Przyrodniczym. 

Na ekspozycji „Stulecie światowego odkrycia Machu Picchu” można zobaczyć wielkoformatowe zdjęcia i mapy położonego na wysokości 2090-2400 m n.p.m. miasta Inków. Zdjęciom towarzyszą informacje na temat odkrycia i powadzonych w Machu Picchu badań archeologicznych.

Machu Picchu zbudowano w połowie XV w., za czasów panowania Pachacuti Inca Yupanqui (1438 – 1471). Miasto-twierdza składało się z dwóch części. W górnej znajdowały się: Świątynia Słońca, Grobowiec Królewski, Pałac Królewski oraz Intihuatana – miejsce inkaskiego kultu, w dolnej zaś domy mieszkalne i zakłady produkcyjne. Inkaskie miasto zostało opuszczonego z nieznanych powodów ok. 1537 r.

Za odkrywcę Machu Picchu uznaje się amerykańskiego badacza Hirama Binghama, który dotarł do ruin miasta 24 lipca 1911 r. W kolejnych latach Bingham, wraz z zespołami specjalistów z wielu dziedzin, przeprowadził prace badawcze w Machu Picchu, pod egidą Uniwersytetu Yale oraz National Geographic Society. Były one kontynuowane przez archeologów peruwiańskich i wielu innych.

Machu Picchu w 1983 r. zostało wpisane na listę dziedzictwa Światowego UNESCO. W 2007 r. ruiny miasta zostały ogłoszone jednym z siedmiu cudów świata.

Wystawę pod patronatem wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Ambasady Republiki Peru można oglądać do 20 maja.

PAP - Nauka w Polsce

pdo/ abe/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024