Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
23.04.2012 aktualizacja 23.04.2012

117 najlepszych młodych naukowców dostało stypendia START

<p> <strong>Fundacja na rzecz Nauki Polskiej 117 najlepszym młodym doktorantom i doktorom wręczyła w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie stypendia START.</strong> Laureaci, zwykle przed 30 rokiem życia, mają na koncie znaczące dokonania naukowe.</p>

Laureaci tegorocznej, 20. już edycji konkursu zostali wyłonieni spośród niemal tysiąca kandydatów, którzy zgłosili się do konkursu. Wśród tegorocznych laureatów jest 68 mężczyzn i 49 kobiet. Naukowcy reprezentują wszystkie dziedziny nauki i pochodzący z ośrodków badawczych w całej Polsce. Stypendia FNP, które wynoszą po 28 tys. zł, mogą przeznaczyć na dowolny cel.

Jak przyznała PAP jedna z laureatek programu START, Lidia Klein z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, stypendium umożliwi jej spokojną pracę naukową. "Nie muszę się zastanawiać nad dodatkowymi źródłami finansowania. Mogę zajmować się publikowaniem, konferencjami, czyli czymś, czym wielu z nas zajmuje się niestety pobocznie, po godzinach, po pracy zarobkowej" - przyznała stypendystka. Lidia Klein zajmuje się architekturą bioniczną, m.in. projektami żyjącej architektury, czy budynkami, które powstają przy wykorzystaniu genetyki i biotechnologii.

Inna ze stypendystek, Karina Ziółkowska z Instytutu Biotechnologii na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej zajmuje się opracowaniem miniaturowego urządzenia do inżynierii komórkowej, które w przyszłości posłużyłoby do badania leków przeciwnowotworowych. Celem jej projektu jest stworzenie na laboratoryjnym szkiełku warunków, które jak najlepiej naśladować będą żywy organizm. Dzięki temu, na poziomie badań komórek in vitro, będzie dało się dokładniej przewidzieć, jak dany lek zadziała na organizm ludzki. Na co młoda badaczka chce przeznaczyć stypendium? Ziółkowska, zdradziła PAP, że jest zaręczona i planuje ślub, ale nagroda pomoże jej też w pracy naukowej. "Tego typu nagrody bardzo motywują i pozwalają w pełni poświęcić się pracy naukowej" - skomentowała chemiczka.

Z kolei Kamil Szewc, który robi doktorat w Instytucie Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku stypendium FNP chce wydać na wyjazdy, konferencje czy zdobywanie nowych kontaktów badawczych. Naukowiec zajmuje się rozwijaniem metod numerycznych, które umożliwią w przyszłości symulację procesów wrzenia. "Procesy wrzenia są słabo poznane, ich modelowanie i aplikacja w konkretnych urządzeniach jest trudna" - zaznaczył Kamil Szewc i wyjaśnił, że takie symulacje przydatne mogą być np. w wymiennikach ciepła, które działają w elektrowniach atomowych. Modele, nad którymi badacz pracuje mogą pomóc w usprawnieniu odbioru ciepła.

W największym w Polsce, a także w swoim najdłużej realizowanym programie stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców FNP każdego roku przyznaje ponad 100 stypendiów. Grono laureatów wszystkich edycji konkursu, łącznie z tegoroczną, liczy już ponad 2,2 tys. osób. Stypendia mają wesprzeć finansowo młodych badaczy w trudnych początkach kariery naukowej i umożliwić im pełne poświęcenie się nauce.

Od 2009 roku FNP przyznaje również specjalne wyróżnienia kandydatom, których osiągnięcia badawcze zostały najwyżej ocenione przez recenzentów konkursu. W tym roku wyróżnienie to otrzymał dr Paweł Kurzyński z Wydział Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który zajmuje się kwantową teorią informacji. Dodatkowe środki pochodzą z przekazanego w ubiegłym roku Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej 1 proc. podatku.

PAP - Nauka  w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ ls/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024