Strona główna Aktualności
Nagrody i wyróżnienia

Prof. Włodzisław Duch laureatem Medalu Polskiego Towarzystwa Sieci Neuronowych

08.05.2012 Nagrody i wyróżnienia, Ludzie Nauki
Prof. Włodzisław Duch, kierownik Katedry Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Profesor został uhonorowany Medalem Polskiego Towarzystwa Sieci Neuronowych.

PAP © 2012 / Andrzej Romański

Profesor Włodzisław Duch z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał Medal Polskiego Towarzystwa Sieci Neuronowych "za wybitne zasługi dla rozwoju inteligencji obliczeniowej w Polsce".

Profesor Włodzisław Duch z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał Medal Polskiego Towarzystwa Sieci Neuronowych "za wybitne zasługi dla rozwoju inteligencji obliczeniowej w Polsce".

 

Odznaczenie wręczono podczas konferencji 11th International Conference on Artificial Intelligence and Soft Computing, która odbyła się w Zakopanem.

 

Głównym obszarem zainteresowań naukowych prof. Ducha jest inteligencja obliczeniowa, metody pozwalające na zrozumienie struktur danych, ogólna teoria inteligencji komputerowej oparta na ocenie podobieństwa i składaniu transformacji oraz meta-uczeniu. W ostatnich latach uczony próbuje budować nową dziedzinę, informatykę neurokognitywną. Na koncie ma też kilka publikacji z filozofii umysłu.

 

Prof. Duch jest kierownikiem Katedry Informatyki Stosowanej na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Obowiązki wykładowcy UMK łączy z pracą na Wydziale Inżynierii Komputerowej, Uniwersytetu Technologiczego Nanyang w Singapurze.

 

W 1977 ukończył studia z fizyki teoretycznej, doktorat z chemii kwantowej obronił w 1980 r., a habilitację z matematyki stosowanej w 1987 r. Po doktoracie pracował na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles. Lata 1984-2001 spędził w Instytucie Astrofizyki Maxa Plancka w Monachium, później miał okazję prowadzić badania w Instytucie Technologicznym Kyushu, Uniwersytetach Tokyo, Rikkyo i Meiji w Japonii, na Uniwersytecie Florydy, Uniwersytecie Alberty w Edmonton w Kanadzie.

 

Aktywnie działa w wielu instytucjach. Już drugą kadencję pełni funkcję prezesa Europejskiego Towarzystwa Sieci Neuronowych. Opublikował ponad 430 artykułów naukowych i popularno-naukowych, napisał 4 książki a 17 współredagował.

 

Prof. Duch w kadencji 2012-2016 obejmie stanowisko prorektora ds. badań naukowych i informatyzacji UMK.

 

PAP – Nauka w Polsce

 

ekr/ krf/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi