Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
11.05.2012 aktualizacja 11.05.2012

Archeolodzy z PAN zaprezentują w Warszawie wyjątkowe znalezisko

Fot. Misja Archeologiczna Wilczyce/Instytut Archeologii i Etnologii PAN Fot. Misja Archeologiczna Wilczyce/Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Rekonstrukcję grobowca w skali 1:1 (tzw. obiektu książęcego) sprzed 4 tys. lat będą mogli obejrzeć goście Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie się 12 maja w Parku Marszałka Rydza Śmigłego w Warszawie.

Na wystawie „Obiekt książęcy" kultury ceramiki sznurowej z Wilczyc (pow. sandomierski), prezentującej wyniki badań w Wilczycach, oprócz modelu prezentowane są barwne plansze, których popularnonaukowe opisy przybliżają odkrycia archeologiczne. Poza tym będzie można spróbować swoich sił w obróbce drewna za pomocą kamiennych narzędzi.

Nietypowe pozostałości przypisywane ludności kultury ceramiki sznurowej, odkryli w Wilczycach w 2011 roku naukowcy z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.

Do 2009 roku badania wykopaliskowe prowadzone w Wilczycach związane były z osadnictwem magdaleńskim (paleolitycznym). Spektakularne i wyjątkowe odkrycia w postaci świetnie zachowanego pochówku dziecka spowodowały, że lokalne władze wyłączyły ten obszar z działalności rolniczej, planując wybudowanie w tym miejscu skansenu archeologicznego i innych atrakcji turystycznych. Żeby pomysł się urzeczywistnił, należało przebadać archeologiczne większy obszar stanowiska.

„Prace wykopaliskowe ujawniły zdumiewające i unikatowe ślady osadnictwa neolitycznego. Wykopaliska dostarczyły kilku tysięcy zabytków krzemiennych i ceramicznych, kilkuset szczątków konsumpcyjnych zwierząt, kilkudziesięciu wytworów kościanych i rogowych, oraz dużą liczbę makroszczątków roślin” – czytamy w komunikacie prasowym IAiE PAN.

Najważniejszym obiektem, od którego wzięła nazwę wystawa, jest odkryty grobowiec, zwany „obiektem książęcym”. Zdaniem archeologów z PAN bogate wyposażenie grobowca jest unikatowe nie tylko na skalę Polski, ale całej Europy.

W grobach kultury ceramiki sznurowej znajduje się zazwyczaj tylko kilka przedmiotów. W tym przypadku odkryto 5 wielkich amfor ceramicznych, 8 przepięknie zdobionych pucharów ceramicznych, 7 siekier krzemiennych, 6 toporów kamiennych, unikatowy naszyjnik z kłów zwierzęcych, 29 precyzyjnie wykonanych grocików strzał, wiele narzędzi kościanych, takich jak szydła i dłuta, fragment miedzianej szpili, depozyt muszli.

Według archeologów liczba przedmiotów jednoznacznie wskazuje na wysoką rangę pochowanej osoby.

PAP – Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024