Strona główna Aktualności

Do końca października przyjmujemy zgłoszenia do konkursu "Popularyzator Nauki 2012"

21.06.2012 Konkursy, Popularyzacja nauki

Fot. Fotolia

Tylko do końca października można zgłaszać kandydatury do VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki 2012". Zachęcamy do zgłaszania siebie (lub osób ze swojego otoczenia) do najbardziej prestiżowego w Polsce konkursu, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, społecznicy oraz instytucje, wykazujący pasję jest dzielenia się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w sposób przystępny dla każdego.

Wielu z nich bierze udział w coraz liczniejszych festiwalach i piknikach nauki, które właśnie we wrześniu organizowane są najczęściej. Przypomnijmy sobie też prezentacje z wiosennych imprez tego typu, nie zapominajmy o popularyzatorach nauki, którzy przez cały rok w różnych formach i dla różnych środowisk tłumaczą przystępnie i interesująco skomplikowane zjawiska naukowe, bezpośrednio czy w ciekawych publikacjach.

Już po raz ósmy uhonorujemy najlepszych popularyzatorów nauki w dwóch podstawowych kategoriach: naukowiec lub instytucja naukowa oraz dziennikarz, redakcja lub instytucja nienaukowa. Wyróżnione będą także dodatkowo najlepsze prezentacje festiwalowe.

Kandydatów do nagrody - za ich zgodą - zgłaszać mogą instytucje i środowiska naukowe, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także redakcja serwisu Nauka w Polsce. Zgłoszenia mogą przesyłać również sami zainteresowani udziałem w konkursie. Termin zgłoszeń upływa 31 października 2012 r. Obszerne sylwetki wszystkich kandydatów będą prezentowane na łamach serwisu już od połowy października.

Zgłoszenie powinno zawierać opis dokonań popularyzatorsko-naukowych kandydata i jego krótki życiorys, a w przypadku instytucji - charakter działalności, konkretne przedsięwzięcia i ich efekty.

W przypadku kandydatur w kategorii "prezentacja festiwalowa" premiowane będą te, które zostaną dodatkowo udokumentowane filmem lub fotografiami z pokazu.

Wyboru laureatów dokona jury, złożone z przedstawicieli Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Agencji Prasowej, Polskiej Akademii Nauk oraz przedstawicieli środowiska naukowego i popularyzatorskiego. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali w pierwszych dniach grudnia.

Konkurs "Popularyzator Nauki 2012" jest organizowany przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są: współtwórczyni Warszawskiego Festiwalu Nauki prof. Magdalena Fikus, Centrum Nauki Kopernik, autor telewizyjnych programów popularnonaukowych red. Wiktor Niedzicki, archeolog prof. Andrzej Kokowski, fizyk prof. Łukasz Turski i wielu innych wybitnych popularyzatorów. Czekamy z niecierpliwością na kolejnych pasjonatów, którzy dołączą do ich grona.

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 2
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi