Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
30.05.2012 aktualizacja 30.05.2012

Meksykańscy archeolodzy odkryli ołtarz Olmeków sprzed ponad 2500 lat

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Archeolodzy odkryli na stanowisku w środkowym Meksyku ołtarz i kamienną stelę, pochodzące sprzed ponad 2500 lat – informuje serwis internetowy Fox News Latino.

Odkrycia dokonał zespół naukowców na stanowisku archeologicznym Chalcatzingo, znajdującym się w stanie Morelos w środkowej części kraju.

Podczas prac prowadzonych na stanowisku archeolodzy odkryli prostokątny ołtarz pokryty wyrytymi rysunkami przedstawiającymi deszcz, a w odległości kilku metrów od niego niedokończona kamienną stelę o wysokości 1,7 metra.

Zdaniem ekspertów, oba znaleziska pochodzą z okresu preklasycznego w historii prekolumbijskich kultur Mezoameryki i zostały wykonane w okresie ok. 800-500 r. p.n.e., w szczytowym okresie rozwoju Chalcatzingo jako ważnego rytualnego ośrodka kultury Olmeków.

Ołtarz i stela pochodzą z tego samego okresu, co podobny ołtarz i płaskorzeźba przedstawiająca trzy koty, odkryte w ubiegłym roku na tym samym stanowisku przez naukowców z Centrum Morelos Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku.

Jak poinformowała archeolog Karolina Meza, najnowszego odkrycia dokonano podczas badań dzielnicy mieszkalnej pochodzącej z tzw. późnego okresu klasycznego kultury Olmeków (700-900 r. n.e.).

Różnica wieku między starszymi znaleziskami a otaczającymi je elementami młodszych konstrukcji może wynikać z tego, że Olmekowie często wykorzystywali ponownie fragmenty starszych budowli przy wznoszeniu nowych konstrukcji.

Według danych Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku, liczba ołtarzy, stel i płaskorzeźb odkrytych na stanowisku wzrosła do 44 obiektów - łącznie z najnowszymi znaleziskami.

Pierwsze ślady osadnictwa na stanowisku Chalcatzingo pochodzą z ok. 1500 r. p.n.e., architektura i sztuka typowe dla stylu Olmeków pojawiły się tu w ok. 900 r. p.n.e., a do 500 r. p.n.e. rozwijało się jako ważny ośrodek kultury Olmeków. W późniejszym okresie Chalcatzingo utraciło swoje centralne znaczenie. (PAP)

jot/ tot/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024